Erre a megtakarításra jellemző, hogy rendszeresen kell kisebb összeget beletenni, egy ügyfél maximum 20 ezer forinttal takarékoskodhat havonta. Ha ennél több is összegyűlik a családban, az nem gond, a családtagokra is lehet kötni szerződést, ők is ugyanúgy megkaphatják az állami támogatást.
A hazai piacon jelenleg négy lakás-takarékpénztár működik. A piacvezető a Fundamenta, a második legnagyobb szereplő pedig az OTP. A sokáig kétszereplős piacra az Erste 2011 őszén, az Aegon tavaly decemberben lépett be. Az egyes piaci szereplők egy-két terméket értékesítenek csak, ezek árazásában viszont vannak eltérések. Ahol két termék van, ott az egyik jellemzően alacsonyabb betéti kamatot kínál, ám a futamidő végén cserébe a felvehető hitel kamata is nagyon alacsony.
A legalacsonyabb betéti kamat az OTP-nél van, az egyik konstrukcióban 0,5 százalékos. Az évente 30 százalék, maximum 72 ezer forintos állami támogatásnak köszönhetően azonban ebből a minimális kamatból is szép hozam kerekedhet. A legrövidebb futamidejű, négyéves módozatnál 11-12,7 százalék körüli, a leghosszabb, tízéves konstrukcióban 4,5-5,2 százalék körüli éves hozammal lehet számolni attól függően, mekkora szerződéskötési díjat kell fizetnie az ügyfélnek, ezt a költséget ugyanis akciós jelleggel részben vagy egészben elengedhetik.
A legalacsonyabb hitelkamatot viszont nem az OTP adja a takarékoskodóknak, hanem a Fundamenta, náluk az 1 százalékos kamatot fizető betét mellé 3,9 százalékos hitelkamat jár. Aki tehát úgy tervezi, hogy a futamidő végén egy kiszámítható kamatozású, olcsó forinthitelt is felvenne még, annak érdemes lehet ezzel a céggel szerződni. A lakástakarékoknál egyébként a hitelkamatok most az alacsonyabb kamatozású konstrukcióknál 3,9-5,5 százalék között mozognak, ehhez 0,5-1 százalékos betétkamat jár.
Vannak olyan konstrukciók is a piacon, amelyeknél már a betéti kamat már önmagában vonzó lehet, az Erste magasabb betéti kamatú terméke 2 százalékos, az OTP-és és a Fundamentáé 3 százalékos bónuszt fizet. Ezek állami támogatással kiegészítve, egy négyéves módozatban évente 13 százalék fölötti hozamot is elérhetnek, sőt ha nincs szerződéskötési díj, akkor 15 százalék fölé mehet az éves nyereség. A leghosszabb, tízéves módozatnál is 7 százalék körül van a hozam a legrosszabb esetben. Az ilyen lakástakarékok mellé viszont már nem biztos, hogy megéri felvenni később a hitelt, annak kamata ugyanis 6-7 százalék között alakul a különböző piaci szereplőknél.
A lakás-takarékpénztári megtakarítás felhasználásánál vannak korlátok, aki nem lakáscélra költi el a pénzt, az nem használhatja fel az állami támogatást és annak kamatait, valamint a kedvezményes lakáshitelt sem veheti fel.
Lakáscél a lakásvásárláson kívül lehet azonban bármilyen felújítás vagy korszerűsítés is, beleértve a közművek, például a ház előtti járda vagy vízelvezető árok kialakítását is. Szintén felhasználható a lakástakarék lakáscélú hitelek, lízingek előtörlesztéséhez, illetve a hitel részéből forintosíthatók akár a devizahitelek is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.