Bár az év első negyedében jellemzően visszaesik a készpénz mennyisége a lakosságnál, aminek szezonalitási okai vannak, az idén ez nem történt meg. A háztartások 2648 milliárd forintot tartottak bankjegyekben és érmékben március végén, ami történelmi rekordnak számít, 3,5 százalékkal több az év véginél, és csaknem 20 százalékkal nagyobb az egy évvel ezelőtti mennyiségnél. Abban, hogy a készpénz mennyisége növekedett a lakosságnál, szerepet játszhatott az alacsony kamatkörnyezet és az ingyenes készpénzfelvétel kötelezővé tétele is. Az alacsony kamatok miatt egyre kevesebben kötik le a pénzüket a bankban, emiatt a folyószámlabetétek volumene is historikus csúcson, 2379,6 milliárd forinton áll. Most márciusban fordult egyébként elő először az 1989 óta vezetett statisztikában, hogy a készpénz és a folyószámlabetétek együttes állománya meghaladta az egyéb betétekét.
Rekordon áll a nem részvény típusú értékpapírok állománya is a lakosságnál. A kisbefektetők 2942 milliárd forintot tartottak ilyen – zömmel kötvény – eszközben, 30 százalékkal többet, mint egy esztendeje. Ennek a fele egy évnél hosszabb, a másik fele ennél rövidebb lejáratú értékpapír, ezen belül nagyrészt állampapír, kisebb részben pedig banki kötvény volt.
A részvényjellegű eszközöknél mintegy 10 százalékkal emelkedett az állomány tavaly március óta összesen 12 741 milliárd forintra. Míg azonban a tőzsdei és nem tőzsdei részvények, valamint az üzletrészek volumene csak minimális mértékben nőtt a lakosságnál az utóbbi 12 hónapban, a befektetési alapoké éves összevetésben 33 százalékkal bővült, és március végén meghaladta a 3600 milliárd forintot. A biztosítók és nyugdíjpénztárak nem tudtak érdemben profitálni az alacsony kamatkörnyezetből, a náluk lévő tartalékok ugyanis alig növekedtek.
Életbiztosításokban 1668, nyugdíjpénztárakban 1263 milliárd forintot tartott a lakosság. Jelentősen, 13 százalékkal nőtt viszont a háztartások egyéb követeléseinek az állománya. A munkáltatók ugyanis rekord összegű, 432 milliárd forintnyi munkabérrel tartoztak március végén az alkalmazottaknak.
Ötezermilliárd fölött az alapok
Folytatódott a vagyon gyarapodása a befektetési alapok piacán áprilisban is, így a kezelt vagyon meghaladta az 5 ezer milliárd forintot – közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz). A Bamosz-tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 62 milliárd forinttal, azaz 1,3 százalékkal növekedett áprilisban, az új befektetéseknek köszönhetően. A tőkeáramlás a pénzpiaci, az árupiaci és a származtatott alapoknál stagnált. A legtöbb friss pénz az abszolút hozamú alapokba érkezett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.