BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Devizahitelesek: itt a Kúria ítélete

Tisztességtelennek minősíthetőek a devizahiteles szerződések, ha nem volt teljes körű a fogyasztó tájékoztatása - mondta ki a Kúria. Az azonban, hogy a fogyasztó viseli az árfolyamkockázatot, önmagában nem jelent tisztességtelenséget. Az árfolyamrés tisztességtelen.

A jogegységi tanács határozattal zárta mai ülését - közölték a Kúrián.

A döntés arról szól: a lakossági devizahitelek rendelkezése, amely szerint a fogyasztó viseli az árfolyamkockázatot, a főszolgáltatás körébe tartozik. Tehát önmagában nem biztos, hogy tisztességtelen a szerződés csakis amiatt, mert az árfolyamkockázatot a fogyasztó viseli. Azonban a tisztességtelenség vizsgálható, mégpedig akkorha az átlagos ügyfél számára az aláírt szerződés tartalma a szerződéskötéskor nem volt érthető. Ha a tájékoztatás nem volt egyértelmű, vagy a tájékoztatás elmaradt, akkor lehet érvénytelen.

Az szinte biztosra vehető volt, hogy az árfolyamrést tisztességtelennek fogják minősíteni. Így is történt: a Kúria kimondta, hogy emögött nem áll szolgáltatás. Sőt, ezek alkalmazásának a gazdasági indoka a fogyasztó számára nem világos, nem érthető, és nem is átlátható. A szerződés részeként az MNB hivatalos árfolyamát kell használni, amíg előíró jellegű törvényi rendelkezés nem lép a helyébe.

Az egyoldalú szerződésmódosítás akkor tisztességtelen, ha nem felel meg a Kúria által korábban meghatározott elveknek. Vagyis ha a fogyasztónak nem volt érdemi ráhatása az árfolyamváltozásra, akkor nem tisztességes a szerződés módosítása. Azaz csakis akkor nem tisztességtelen, ha egyértelműen meghatározták, hogy az egyes körülmények változásai hogyan és milyen mértékben hatnak ki a fizetési kötelezettségre.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.