A bankok a pénzügyi válság árnyékában is kedvező megítélésű, erős brandek tudtak maradni, köszönhetően az ismertségüknek, a tapasztalatuknak, és a szabályozásnak - mutat rá a A PwC elemzése. A bizalom és a márka meghatározóak a pénzügyi tranzakciók esetében, az alternatív bankolási lehetőségekkel szemben tanúsított ellenállás egy része is a biztonságba vetett bizalom hiányából fakad.
"A helyzet ugyan változik, a banki szolgáltatásokra azonban továbbra is szükség van. Az üzleti világ történetében számos intő példa van arra, hogy milyen könnyű elveszíteni a helyzeti előnyt a technológiai változások során" – mondja Balázs Árpád, a PwC Magyarország cégtársa. "A bankoknak ugyan továbbra is megvannak az előnyeik, és az alternatív szolgáltatókkal szemben még alacsony a bizalom, azonban a pozíciójuk megőrzéséhez erőteljes beruházásra van szükségük, újra fel kell fedezniük és meg kell erősíteniük a társadalomban betöltött alapvető szerepüket, és el kell nyerniük a politikai döntéshozók támogatását."
"A legnagyobb veszélyt az jelentheti a bankok számára, ha az ügyféltranzakciók más szereplőhöz kerülnek az értékláncban, hiszen ezzel a fogyasztói magatartásra sem lesz rálátásuk, és csökken a brandjük ereje" – teszi hozzá Balázs Árpád.
A PwC szakértője szerint az új, nem banki szereplők belépése és a technológiai fejlődés kihívás elé állítja a hagyományos banki üzleti modellt, és az alapvető változás elkerülhetetlen. A kérdés már csak az, hogy a hagyományosan a bankokhoz tartozó területek mekkora részét foglalják majd el az új belépők.
Az tanulmány szerint a banki szolgáltatások a fizikai értékesítés felől az új technológiák által nyújtott csatornák felé mozdulnak, és a technológia fejlődésével az ügyfelek számára könnyebbé válik a bankok és egyéb szolgáltatók közötti váltás. A PwC megjegyzi, hogy a brand központi értékké válhat a bankok számára: a bizalmat, integritást, biztonságot és minőséget képviselő brandek nagyobb eséllyel tudják majd ellensúlyozni az ügyfelek „tranzakciós költségét”, amikor arról döntenek, melyik szolgáltatónál és milyen módon bankoljanak.
A bankok egyfajta közszolgáltatóvá válhatnak, amelyek elsősorban biztosítási összeghatár alatti betétek kezelésével foglalkoznak, és belföldi hiteltermékek szűk körét kínálják, valamint a szabályozók gondolkodásának és a jogszabályi megközelítésnek is igazodnia kell a változó banki környezethez.
"A szabályozóknak észben kell tartani, hogy a bankolás változik és változni is fog. Azok a területek, amelyeket egyelőre nem, vagy csak kevéssé érint a szabályozás, idővel fontosabbá fognak válni, és a szabályozóknak ezekre kell fókuszálniuk, különben egy esetleges következő válság felkészületlenül érheti őket" – hívta fel a figyelmet Balázs Árpád.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.