Az előző héten a tíz évre szóló német államkötvények hozama átmenetileg rekordalacsony szintre, 1,059 százalékra süllyedt. A gazdasági és pénzügyi válság kitörése óta a német állam az alacsony kamatoknak köszönhetően 120 milliárd eurót takarított meg - írja a Welt am Sonntag, amely a német Bundesbank eddig nem publikált számításaira hivatkozott. Eszerint egy évvel a pénzügyi és gazdasági válság előtt a német államkötvények átlagos hozama még 4,3 százalék volt, azóta ez az érték jelentőásen csökkent. Ennek lényegében két oka van: egyrészt az Európai Központi Bank alacsonykamat-politikája, másrészt az, hogy számos befektető német államkötvényekbe menekül. Ezek ugyanis különösen biztonságosnak számítanak.
Ami Ausztriát illeti, az osztrák államkötvények hozamai is csökkentek a válság kitörése óta - írja a Die Presse. Pontos számítások azonban nincsenek. A Raiffeisen vezető elemzője, Peter Brezinschek a Die Pressének elmondta, abból indul ki, hogy az osztrák állam megtakarításának összege évente 1-1,5 milliárd euróra rúg. Ez a becslése szerint a következő öt-tíz évben is így marad. A pénzügyi és gazdasági válság kitörése óta tehát Ausztria 5-6 milliárd eurót takarított meg. A Bank Austria vezető közgazdásza, Stefan Bruckbauer is azt tartja, hogy az osztrák állam évi megtakarításának összege egymilliárd eurót tesz ki.
A Die Presse a továbbiakban rámutat, hogy a német és az osztrák államkötvények alacsony kamatai semmi jót nem jelentenek a befektetők részére. Ők kénytelenek belenyugodni a negatív reálkamatokba. Figyelemmel az inflációs rátára és a tőkejövedelmet terhelő adóra mindenekelőtt az életbiztosítások és a nyugdíjkasszák kerülnek nyomás alá. Ugyanis ezek túlnyomórészt német és osztrák kötvényekbe fektetnek be. Számukra nehezebb lesz tisztességes hozamokat elérni. Hasonló a helyzet a takarékbetéteknél. Ugyanakkor számos állam számára a negatív reálkamatok kényelmes eszköznek számítanak arra, hogy megszabaduljanak az adósságaiktól. Ilyen módon végzett szanálást például az Egyesült Államok a II. világháború után. 1945-ben ugyanis az Egyesült Államokban az államadósságok a GDP 120 százalékát érték el. A negatív reálkamatok révén ez az összeg tíz évvel később a felére csökkent. Szakértők azt feltételezik, hogy a negativ reálkamatok most is a valószínűbb útját jelenti az adósságválságtól való megszabadulásnak - összegez a befolyásos bécsi lap.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.