A Bankráció portál adatai szerint húszéves lakáshitelt változó (maximum egyéves) kamatperiódussal akár már 4,36 százalékos THM mellett lehet találni, miközben a három éves, vagy annál hosszabb kamatperiódusoknál a THM-ek 6,64 százaléknál indulnak.
A rövidebb kamatperiódusú jelzáloghiteleknél a kamatot a bankoknak 2012 áprilisától valamilyen referenciarátához kell igazítani, ez jellemzően a budapesti bankközi kamatláb (bubor) szokott lenni. Ennek a mértéke 2012 januárjától gyakorlatilag folyamatosan csökken, jelenleg a hathónapos bubor már csak 2,15, az egyéves 2,2 százalékos. A hároméves, vagy annál hosszabb kamatperiódusú hiteleknél a bankoknak elvileg nem lenne muszáj referenciát megadniuk, anélkül is fixálhatják a kamatot. A hitelintézetek egy része viszont óvatosnak tűnik, és transzparensen áraz, a hasonló futamidejű állampapírhozamokat adja meg referenciaként.
Ezeknek a hozama viszont magasabb a bubornál, a hároméves államkötvényé jelenleg 3, az ötévesé 3,5, a tízévesé 4,5 százalék körül van. Mivel a felárak jellemzően a hosszabb kamatperiódusoknál is ugyanolyanok, mint a rövidebbeknél, könnyen kiszámítható, hogy ha valaki tíz évre be szeretné biztosítani a kamatát, akár 2-2,5 százalékponttal magasabb kamatot kell most fizetnie, mintha vállalná az évenkénti kamat- és törlesztőrészlet-módosítást. Ez egy tízmillió forintos lakáshitelnél évente 200-250 ezer forintos extra kamatterhet jelent. Nem meglepő, hogy miközben a változó kamatozású kölcsönök THM-je jellemzően már a 6 százalékot sem éri el, a fix kamatozásúaké többnyire 7-8 százalék között van, de 9-10 százalék közötti költségmutatókat is lehet találni a piacon.
Az államilag támogatott hiteleknél más a helyzet. Az állampapírhozamok folyamatos csökkenése miatt azok kamata szeptember eleje óta 6 százalékos akár egy-, akár ötéves kamatperiódussal veszik fel az ügyfelek. Annak sincs már előnye ezen a téren, aki új lakásra veszi fel a kölcsönt, és három vagy több gyereket nevel. Ilyen körülmények között természetesen megéri a hosszabb kamatperiódust választani.
A piaci kamatozású hiteleknél viszont dilemmázhat az ügyfél, mit tegyen, ami ugyanis most olcsónak tűnik, hosszabb távon drága is lehet, ha a kamatszint emelkedni kezd. A Bankráció számításai szerint például most valóban az egyéves kamatperiódusú hitelek a legolcsóbbak, ha viszont az alapkamat legalább 2 százalékpontot emelkedne, már a húszéves kamatperiódusú kölcsön lenne a legkedvezőbb.
A jegybanki adatok szerint eddig jobban kedvelték az ügyfelek a rövidebb kamatperiódust. Az idén júliusig megkötött lakáshitel-szerződések értéke megközelítette a 125 milliárd forintot, ebből csaknem 60 milliárd forint volt a változó kamatozású hitel. Az egy és öt év közötti kamatperiódusú hitelek volumene 43 milliárd, az ennél hosszabb kamatfixálásúaké alig 22 milliárd forint volt.
A jegybanki adatokból azonban az is kiderül, hogy az a kevés ügyfél, aki nagyon hosszú távra fixálta a kamatát, általában igen előnyös szerződést kötött. Ennek az okát az adósminősítésekben is lehet keresni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.