BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alig árvereznek a bankok

A meghatározott kvóta mindössze harmadát jelölték ki kényszerértékesítésre a bankok az utolsó negyedévben – derül ki a jegybank adataiból. A piaci szereplők emellett – bár a kvótarendszer elvileg az év végén megszűnik – várhatóan továbbra sem öntik majd az ingatlanokat a piacra. A végül elárverezett ingatlanok négyötöde az eszközkezelőnél köt ki.

A hazai pénzügyi szolgáltatók mindössze 2072, hitel fedezeteként szolgáló ingatlant jelöltek ki kényszerértékesítésre 2014 utolsó negyedévében, amely a rendelkezésre álló kvóta harmadát jelenti – derül ki a Magyar Nemzeti Bank adataiból. A kijelölt ingatlanokból Budapesten és Pest megyében 636, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében pedig 158 található, így e két terület adta a kijelölt lakások csaknem 40 százalékát. A kvótakihasználtság most látványosan elmaradt az eddig megszokottól: a harmadik negyedév kivételével – amikor szintén 50 százalék alatti volt a kihasználtság – jellemzően a maximális mennyiség 60-80 százalékát jelölték ki eladásra a bankok. Az elmaradás hátterében több dolog is állhat: egyrészt a devizahiteles elszámolás miatt a pénzügyi szolgáltatók maguk is kivárhattak, illetve az ügyfelek – bízva a hitelterheik csökkenésében – maguk is kérhették a végrehajtási eljárások felfüggesztését.

Az MNB adatai alapján a kényszerértékesítéseknél eddig nem szaladtak túlságosan előre a pénzügyi szolgáltatók: a negyedik negyedév végéig összesen 43 ezer ingatlant jelöltek ki eladásra, ahhoz képest, hogy a kényszerértékesítési kvóta alapjául már összesen 115 ezer ingatlan szolgált. A legtöbb, eladásra kijelölt ingatlan – az utolsó negyedévhez hasonlóan – Pest megyében, a fővárosban, illetve Borsodban található.

A harmadik negyedévben egyébként 1948 esetben jutottak el a fedezetül felajánlott ingatlan eladásáig az érintett felek. Az esetek több mint 70 százalékában viszont ilyenkor is a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. volt a vevő, minden ötödik ingatlant maga az adós tudott értékesíteni, és maguk a bankok csak nem egészen minden tizedik esetben jártak el eladóként. Hasonló a helyzet az első három negyedévet vizsgálva is: az összesen eladott 7606 lakásból 6024-et az eszközkezelő vett át, 1100-at pedig az adósok tudtak értékesíteni.

A pénzügyi szolgáltatóknak továbbra sem érdekük, hogy túl sok ingatlant szabadítsanak a piacra vagy értékesítsenek jelentős veszteség mellett. Tekintettel arra, hogy a hatályos szabályozás értelmében kvótarendszer január elsejével megszűnik – vagyis elvben bármennyi, eladásra kijelölt ingatlant piacra lehetne vinni –, a Magyar Bankszövetség elnöksége a napokban azt kérte minden érintett tagintézményétől, hogy a változásoktól függetlenül 2015 első félévében önkéntesen továbbra is tartsa fenn a ma érvényes, öt százalékos kvótát. Az erről szóló közleményben leszögezték azt is: a végrehajtások elsősorban nem a hitelekhez, különösen nem a devizahitelekhez kötődnek, hanem több mint 80 százalékban önkormányzati, adó, közmű, telekommunikációs vagy parkolási tartozások miatt indulnak el. A szervezet a közlemény szerint kezdeményezi a Nemzeti Eszközkezelő tevékenységének kiszélesítését, az általa befogadott ügyek körének, számának bővítését is.

Meglesz a 25 ezer ingatlan

Az idei év végére az állam részére felajánlott ingatlanok száma nagy valószínűséggel eléri majd az eredetileg célul kitűzött 25 ezret, ezzel mintegy 110 ezer személy lakhatása rendeződik megnyugtató módon – közölte a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. A 2012. január 1-i indulástól számítva a 2014. augusztus 31-ig terjedő időszakban 22593 ingatlan-felajánlást fogadott be a társaság. A legtöbb felajánlás Kelet-Magyarországról – ezen belül is Borsod-Abaúj-Zemplén, illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből – érkezett, míg a dunántúli megyék jóval kevésbé érintettek.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.