A brit jegybank nem módosította a gazdaságélénkítő célú likviditásinjekció, vagyis a mennyiségi enyhítés eddigi 375 milliárd fontos (csaknem 150 ezer milliárd forint) keretösszegét sem. Mindkét döntés megfelelt az előzetes elemzői és piaci várakozásoknak.
A Bank of England - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság jegybankja - 2009 márciusa óta tartja 0,50 százalékon alapkamatát.
Ez abszolút mélységi rekord: a bank alapítása - 1694 - és a 0,50 százalékos alapkamat elérése között eltelt 315 évben soha nem csökkent 2 százalék alá a Bank of England irányadó kamata.
A brit gazdaság robusztus ütemben növekszik ugyan - a brit kormány éppen a héten emelte 2014-re szóló növekedési előrejelzését 3 százalékra az eddig érvényben volt 2,7 százalékról -, de az infláció az októberben mért minimális gyorsulás ellenére továbbra is ötéves mélyponton jár, és londoni elemzői vélemények szerint ez erőteljesen alátámasztja a Bank of England jelenlegi rendkívül laza monetáris alapállásának fenntartását.
A brit fogyasztói árindex októberben 1,3 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbi szintnél. Szeptemberben 1,2 százalékos tizenkét havi inflációt mértek Nagy-Britanniában, de a kissé gyorsabb októberi ütem is a recessziós 2009-es év negyedik negyedéve óta a legalacsonyabb éves inflációs ráta volt.
Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőcég, a Capital Economics közgazdászai a Bank of England csütörtöki kamatdöntő ülése után összeállított elemzésükben közölték: továbbra is azzal számolnak, hogy a tizenkét havi brit infláció a következő hónapokban 1 százalék alá süllyed, elsősorban a világpiaci olajárak nyár óta végbement 40 dolláros zuhanása miatt, és azért is, mert ebből eredően az idei télen várhatóan nem emelkednek a lakossági közműszolgáltatások díjai Nagy-Britanniában.
Emellett a külső gazdasági aggályok is a monetáris szigorítás ellen szólnak: az euróövezet feldolgozóipari és szolgáltatási szektorának aktivitását mérő kompozit beszerzésimenedzser-index (BMI) novemberben 16 havi mélypontra csökkent - hangsúlyozták csütörtöki elemzésükben a Capital Economics londoni közgazdászai.
A ház szerint ennek ellenére jó esélye van annak, hogy a Bank of England monetáris tanácsa 2015 második negyedében végrehajtja első kamatemelését, mivel az éves alkalmazotti átlagkereset a korábban vártnál nagyobb ütemben növekszik, és az üzleti felmérések arra vallanak, hogy a magánszektorbeli bérnövekedés várhatóan még tovább gyorsul. Mindemellett a történelmi tapasztalatok azt mutatják, hogy a Bank of England nem feltétlenül várja meg mindig, hogy az éves infláció elérje a 2 százalékos célt; a múltbeli kamatemelések fele olyan időszakokban történt, amikor a brit infláció e célszint alatt járt.
Az első kamatemelés időzítésétől függetlenül is azonban bizonyosra vehető, hogy a Bank of England monetáris szigorítási folyamata fokozatos lesz, tekintettel a továbbra is nyomott inflációra és a folytatódó költségvetési szigorra - jósolták a Capital Economics elemzői. A ház ennek alapján azt várja, hogy a brit jegybanki alapkamat 2016 végére is csak 1,50 százalékig emelkedik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.