Citybeli elemzői vélemények szerint a magyar pénzügyi rendszer kockázatai korlátozottak, és ezúttal Lengyelországban "bonyolultabb" a helyzet.
Jennifer McKeown, az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics vezető európai közgazdásza közölte: a ház az SNB lépése nyomán arra számít, hogy a svájci frank euróárfolyama az 1:1-es paritás környékén zárja az idei évet a svájci jegybank által 2011 ősze óta 1,20 frank/euró körüli szinten tartott árfolyam helyett.
A ház szerint valószínűtlen, hogy a svájci frank euróárfolyama később teljesen vagy akár csupán részben visszagyengülne a SNB sokkszerű csütörtöki bejelentése után elért szintekről, sőt valós a kockázata a további erősödésnek.
Nem valószínű ugyanis az sem, hogy a svájci jegybank által alkalmazott - az árfolyamküszöb csütörtöki eltávolításával egy időben mélyebbre is vitt - negatív kamatok ugyanolyan hatékonynak bizonyulnának, mint az árfolyamküszöb védelmére végrehajtott korábbi masszív devizapiaci intervenciók. Ráadásul - bár az SNB ígéretet tett az intervenciók folytatására - e piaci beavatkozások hatékonyságát is csökkenti, hogy nincs olyan árfolyamhatár, amelyhez a piac igazodni tudna - fejtegette a Capital Economics vezető londoni közgazdásza.
A szakértő szerint mindemellett az is erősíteni fogja a frankot, ha az eurójegybank (EKB) a jövő heti kamatdöntő ülésén - ahogy azt a piac valószínűsíti - szuverén euróövezeti kötvényeket is érintő mennyiségi enyhítési ciklus elkezdését jelenti be.
Mindezekből következik az a várakozás, hogy a svájci frank árfolyamparitáson zárja az idei évet az euróval szemben, és a frank effektív árfolyamának ehhez társuló emelkedése miatt a következő egy évben akár 10 százalékkal is zuhanhat a svájci export. Mivel az export Svájc hazai össztermékének (GDP) hozzávetőleg a 60 százalékával egyenlő, ezt azt is jelentheti, hogy a svájci gazdaság összesített aktivitási mérőszámai 6 százalékkal visszaesnek - jósolta a Capital Economics londoni közgazdásza.
Jennifer McKeown közölte: a ház mindezeket - és az olajárak zuhanásának, valamint az import olcsóbbá válásának kárenyhítő hatásait is - figyelembe véve 1,5 százalékról 1 százalékra rontotta az idei svájci GDP-növekedésre szóló előrejelzését, 2016-ra pedig mindössze 0,5 százalékos növekedést vár az eddigi prognózisában szereplő 2 százalék helyett.
A Capital Economics elemzője szerint ez, valamint az importárak várható meredek csökkenése minden bizonnyal még tovább mélyíti a svájci gazdaságban már kialakult deflációt.
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzőstábja a svájci jegybank döntése nyomán kialakult helyzetről csütörtök este összeállított tanulmányában közölte: megítélése szerint a svájci frank erősödéséből a magyarországi nagybankokra - köztük az OTP-re - háruló kockázat viszonylag alacsony. A fő kockázatenyhítő tényező az, hogy a magyar bankok már elkezdték a felkészülést a devizaalapú ingatlanhitelek átváltására.
A Morgan Stanley londoni elemzői közölték: tudomásuk szerint a magyar bankok az átváltáshoz novemberben beszerzett jegybanki eurólikviditást azonnal átváltották svájci frankra, ami azt jelenti, hogy nem éri őket érdemi veszteség.
A ház szerint Lengyelországban a helyzet "bonyolultabb". A lengyel háztartások devizaalapú ingatlanhitel-állománya hozzávetőleg 38 milliárd eurónak felel meg - ez az éves lengyel GDP-érték 8 százaléka -, és a Morgan Stanley becslése szerint ennek körülbelül 80 százaléka svájci frankban denominált hitel. Így a frank meredek erősödését nyilvánvalóan megsínyli a lengyel fogyasztás.
Figyelembe kell azonban venni azt is, hogy Lengyelországban ezek a hitelek a CHF-Liborhoz - a Svájci Nemzeti Bank irányadó kamatcéljához, vagyis a svájci frankra számított három hónapos londoni bankközi kamathoz - vannak kötve, és ez nyújt valamelyes kamatkönnyebbséget.
Az SNB csütörtöki döntése alapján ennek az irányadó kamatnak a sávja mostantól mínusz 1,25 százalék és mínusz 0,25 között ingadozhat az eddigi mínusz 0,75 százalék és 0,25 százalék közötti sáv helyett.
Mindemellett a lengyel bankrendszerben a nem teljesítő kinnlevőségek rátája az egyszámjegyű sáv alján van, vagyis sokkal kisebb, mint Magyarországon, így a lengyel bankok eszközminőségi problémái meg sem közelítik a magyar bankokéit - hangsúlyozzák a Morgan Stanley londoni elemzői.
A ház mindezek alapján megállapítja, hogy a svájci frank erősödése - bár a lengyel pénzügyi rendszer kiindulási pontja jobb - a lengyel gazdaságot a makromutatók szempontjából nagyobb mértékben sújthatja, mint a magyar gazdaságot.
Ugyanezt jósolták az HSBC bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői is. A ház szerint a devizaalapú ingatlanhitelekkel tartozó lengyel háztartások adósságszolgálati terhei akár 20 százalékkal is emelkedhetnek, és ez nagy valószínűséggel a fogyasztási kiadások rovására megy. Az HSBC elemzőinek becslése szerint a lengyel háztartások teljes adósságállományának 24 százaléka svájci frankban denominált hitel.
A cég szerint ezért lefelé ható kockázatok terhelik a lengyel gazdaság növekedési kilátásait, és ez alátámasztja azt a várakozást, hogy a lengyel jegybank az első negyedévben 0,50 százalékponttal 1,50 százalékra csökkenti alapkamatát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.