BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brókerbotrány: az MSZP-t szidja az MNB

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint tudatlanságon, a helyzet meg nem értésén vagy tudatos zavarkeltésen alapulhatnak az MSZP több vezetőjének kedden és szerdán elhangzott állításai az MNB szerepére vonatkozóan a Quaestor-ügy kapcsán.

 Tóbiás József kedd este kaposvári sajtótájékoztatóján azt mondta: a Buda-Cash- és a Quaestor-ügy "egyértelműen és világosan megmutatja, hogy egy fideszes piramisjátéknak vagyunk a szenvedő alanyai". Felszólította Matolcsy Györgyöt, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökét, ismerje el a jegybank felelősségét a brókerbotrányokban, és biztosítsa a betéteseket arról, hogy teljes egészében kártalanítják őket.

Az MNB közleménye szerint Tóbiás József, az MSZP frakcióvezetője a brókerügyek kapcsán kedden elhangzott állításával azt a hamis látszatot igyekszik kelteni, mintha a Quaestor Értékpapír-kereskedelmi és Befektetési Zrt.-nél feltárt visszaélés a felügyeleti tevékenységet ellátó MNB által a Quaestor Financial Hrurira Tanácsadó és Szolgáltató Kft. részére engedélyezett kötvényprogramjával ok-okozati összefüggésben állna.

"A valóság az, hogy a befektetési szolgáltatónál feltárt visszaélésnek nincs köze a mindenkori felügyelet által - 2007 óta - évről évre jóváhagyott kibocsátási tájékoztatón alapuló legális kötvényprogramhoz. A visszaélés - a vizsgálat jelen állása szerint - azáltal valósulhatott meg, hogy a befektetési szolgáltató a kötvényvásárlási céllal nála befektetőknek nagy összegben hamis igazolást állíthatott ki, s a valóságban nem keletkeztette meg a kötvényt, így azt se lejegyezni, se adás-vétel útján megszerezni nem lehetett" - írja közleményében a jegybank.

A befektetési szolgáltató a közlemény szerint azt a látszatot keltette, mintha az embereknek a pénzükért cserébe értékpapírt (Quaestor kötvényt) helyezett volna el a nála megnyitott értékpapírszámlán. Ugyanakkor csak átvette a pénzt, de valós értékpapírt nem adott cserébe.

A közlemény felidézi: a kibocsátó 2007-ben szerzett első ízben felügyeleti engedélyt nyilvános kötvénykibocsátásra, az engedélyezett keretösszeg már ekkor 50 milliárd forint volt. A kibocsátó 2007-től kezdve minden évben rendelkezett engedélyezett kötvényprogrammal. Összes jogszerűen - tehát a felügyeleti engedélyen alapuló - kibocsátott kötvényállománya ma mintegy 58 milliárd forint, amely a kibocsátási tájékoztató szerint a mintegy 100 milliárd forint konszolidált mérlegfőösszegű Quaestor-csoport finanszírozását szolgálta.

"Az MNB a befektetői bizalom visszaszerzése érdekében halad tovább vizsgálataival, azokat kompromisszumok nélkül és a nyilvánosságot folyamatosan tájékoztatva le fogja folytatni - függetlenül bármilyen politikai vagy más érdekcsoport nyomásgyakorlási kísérletétől. A jegybank egyúttal felszólítja az MSZP-t: viselkedjen felelősen e mostani helyzetben, s ne próbáljon zavart kelteni valótlanságok terjesztésével" - írja közleményében az MNB.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.