Az ország legnagyobb értékpapír-forgalmazási hálózatát építették ki a TakarékBankkal együttműködésben a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezetéhez (SZHISZ) tartozó takarékszövetkezetek: a Magyar Takarék Blogon megjelent anyag szerint jelenleg országszerte több mint 400 takarékszövetkezeti fiókban lehet elektronikus rendszer támogatásával értékpapírokat adni és venni, és további 550 fiók végez értékesítési tevékenységet, vagyis az érintett hálózati egységek száma megközelíti az ezret.
Az elvégzett informatikai fejlesztések nyomán a takarékok ügyfelei már az ország bármelyik takarékszövetkezeténél intézhetik befektetési megbízásaikat, nemcsak annál a takaréknál, ahol befektetéseiket eredetileg elhelyezték, vagy értékpapír számlájukat megnyitották: ez pedig a korábbi állapotokhoz képest óriási előrelépést jelent.
A takarékok – nem meglepő módon – elsősorban állampapírokat és alacsony vagy közepes kockázati szinttel rendelkező befektetési jegyeket tartanak a palettán. A várakozások szerint a befektetési termékek közül a bankbetéteknél magasabb kamatot biztosító állampapírok (az egyéves lejáratú Kamatozó Kincstárjegy és a Prémium Magyar Állampapír), és a befektetési jegyek lehetnek a legnépszerűbbek. Utóbbiak közül a Magyar Posta Takarék Ingatlan Befektetési Alapjától várják a legtöbbet. A felhozatalt ugyanakkor folyamatosan bővítenék: a hálózatban hamarosan elérhetők lesznek a devizában denominált kötvények, a forintos vállalati kötvények és a Budapesti Értéktőzsde részvénypiaca is.
Farkas Róbert, a Takarékbank Pénz- és Tőkepiaci Üzletágának igazgatója a blognak úgy nyilatkozott: a takarékok a megújult hálózat révén napi többmilliárd forintnyi értékpapírt képesek értékesíteni, és az a cél, hogy az idei év végéig megnégyszerezzék a náluk vezetett értékpapírszámlák számát. Véleménye szerint ez a jelenlegi piaci környezetben – az alacsony kamatok időszakában – reális cél, mert a megtakarítók új, a bankbetétnél magasabb hozamot kínáló megtakarítási formákat keresnek. A fejlesztéseket pedig tovább folytatják: az év második felétől új, egységes márkanév alatt jelennek meg a takarékok befektetési alapjai, szeptembertől egy új alap bevezetését tervezik, és természetesen tovább növelnék az értékesítési pontok számát is.
A megcélzott piac pedig nem kicsi: a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint decemberben 7087,4 milliárd forintnyi értékpapír volt a háztartásoknál, amely 15,4 százalékkal több az egy évvel korábbinál, két év alatt pedig nagyjából másfélszeresére duzzadt az állomány. A lakossági befektetők jelentős része pedig pont a stratégia középpontjába helyezett, közepes vagy alacsony kockázatú konstrukciókat keresi: decemberben a háztartási értékpapír-állomány 32,8 százalékát állampapírban tartották, a befektetési alapok részaránya pedig meghaladta az 55 százalékot, és csak a fennmaradó részen osztoztak a részvények és a banki, vállalati kötvények. A takarékok megnövekedett aktivitása pedig több fronton is átrendeződést hozhat a piacon: egyrészt új lendületet adhat a lakossági állampapírok értékesítésének, másrészt a Magyar Posta és a TakarékBank az eddiginél jóval nagyobb szeletet hasíthat ki magának a befektetési alap-piacon is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.