BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brókerbotrány: az agrártárca még vizsgálja, hogyan bukhatott százmilliókat

A Földművelésügyi Minisztérium (FM) soron kívüli vizsgálata még nem zárult le a TIG Nonprofit Kft. ügyében, a felelősök és a felelősség mértékének megállapítása folyamatban van - közölte Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter kedden a parlament honlapján közzétett válaszában, amelyet Szilágyi György (Jobbik) országgyűlési képviselő írásbeli kérdésére adott.

Szilágyi György azt kérdezte az agrártárca vezetőjétől, hogy milyen körülmények vezettek a 410 millió forintos veszteséghez a Fazekas Sándor irányítása alatt álló szaktárca háttérintézményénél.

Az FM háttérintézménye, a TIG Nonprofit Kft. ugyanis a tiltás ellenére nem szüntette meg értékpapír-számláját a Hungária Értékpapír Zrt.-nél, amelyet a tárca jóváhagyása és tudta nélkül tartott ott, és emiatt az FM háttérintézményének 410 millió forintja veszett oda.

Fazekas Sándor a jobbikos országgyűlési képviselőnek adott válaszában felidézi, hogy a Buda-Cash botrány kirobbanása után, a február 25-i kormányülésen Orbán Viktor miniszterelnök felkérte a kormány tagjait, hogy az irányításuk alá tartozó minisztériumok és háttérintézményeik esetében vizsgálják meg, érintettek-e közvetlenül a botrányban, illetve amennyiben közpénzt helyeztek el brókercégeknél, azt vegyék ki. Az agrártárca irányítója közölte azt is, hogy a miniszterelnöki kérésnek megfelelően február 26-án utasítást adott a feladat végrehajtására.

Az agrárminiszter a képviselői kérdésre megerősítette: az FM háttérintézménye valóban kapott március 6-án a Hungária Értékpapír Zrt.-től értesítést, hogy nem tudja kifizetni a nála tartott pénzt, és a TIG Nonprofit Kft. elektronikus levélben március 6-án értesítette a tárcát a történtekről.

A miniszter március 9-én szóban utasította Simon Attila Istvánt, a tárca közigazgatási államtitkárát a vizsgálat megindítására. A Földművelésügyi Minisztérium soron kívüli vizsgálata az ügyben még nem zárult le, a felelősök és a felelősség mértékének megállapítása folyik.

Fazekas Sándor válaszában ismertette: a kincstárjegy megvásárlására a TIG Nonprofit Kft. vezetésének döntése alapján 2013. július 24-én került sor. Az FM által indított vizsgálat eddigi eredményei szerint a TIG Nonprofit Kft. felügyelőbizottsága nem rendelkezett pontos információkkal a szóban forgó vásárlásról, illetve a befektetések megtérülésének ellehetetlenüléséről. Azt pedig, hogy a felügyelőbizottság tett-e bármilyen észrevételt, intézkedést ezeknek a kérdéseknek a tisztázására, a folyamatban lévő FM-vizsgálat deríti ki - olvasható a válaszban.

A földművelésügyi miniszter közölte, hogy a TIG Nonprofit Kft. könyvvizsgálója az ESZ-DA Pénzügyi Tanácsadó Kft. nem auditálta a szóban forgó befektetést. Nem lát összefüggést ugyanakkor a miniszter abban a kérdésben, hogy az ESZ-DA Pénzügyi Tanácsadó Kft. Farkas Imre közigazgatási államtitkársága alatt kapta meg a megbízást a TIG Nonprofit Kft-től. Jelezte továbbá: az FM háttérintézményei közül jelenleg az ESZ-DA Pénzügyi Tanácsadó Kft. a Szombathelyi Erdészeti Zrt.-nél, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt.-nél és a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnél (NFA) lát el könyvvizsgálói feladatokat.

Az FM folyamatosan kapcsolatban áll a Magyar Nemzeti Bank részéről kirendelt felügyeleti biztossal, azonban a pontos kárérték a Hungária Értékpapír Zrt. felszámolását követően állapítható meg - szögezte le a miniszter írásbeli válaszában.

A miniszter közölte azt is, hogy az MVH Nonprofit Kft. ez év február 25-én jogutód nélkül megszűnt, ez a társaság pénzügyi hátrányt semmilyen befektetéssel kapcsolatban nem szenvedett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.