Szilágyi György azt kérdezte az agrártárca vezetőjétől, hogy milyen körülmények vezettek a 410 millió forintos veszteséghez a Fazekas Sándor irányítása alatt álló szaktárca háttérintézményénél.
Az FM háttérintézménye, a TIG Nonprofit Kft. ugyanis a tiltás ellenére nem szüntette meg értékpapír-számláját a Hungária Értékpapír Zrt.-nél, amelyet a tárca jóváhagyása és tudta nélkül tartott ott, és emiatt az FM háttérintézményének 410 millió forintja veszett oda.
Fazekas Sándor a jobbikos országgyűlési képviselőnek adott válaszában felidézi, hogy a Buda-Cash botrány kirobbanása után, a február 25-i kormányülésen Orbán Viktor miniszterelnök felkérte a kormány tagjait, hogy az irányításuk alá tartozó minisztériumok és háttérintézményeik esetében vizsgálják meg, érintettek-e közvetlenül a botrányban, illetve amennyiben közpénzt helyeztek el brókercégeknél, azt vegyék ki. Az agrártárca irányítója közölte azt is, hogy a miniszterelnöki kérésnek megfelelően február 26-án utasítást adott a feladat végrehajtására.
Az agrárminiszter a képviselői kérdésre megerősítette: az FM háttérintézménye valóban kapott március 6-án a Hungária Értékpapír Zrt.-től értesítést, hogy nem tudja kifizetni a nála tartott pénzt, és a TIG Nonprofit Kft. elektronikus levélben március 6-án értesítette a tárcát a történtekről.
A miniszter március 9-én szóban utasította Simon Attila Istvánt, a tárca közigazgatási államtitkárát a vizsgálat megindítására. A Földművelésügyi Minisztérium soron kívüli vizsgálata az ügyben még nem zárult le, a felelősök és a felelősség mértékének megállapítása folyik.
Fazekas Sándor válaszában ismertette: a kincstárjegy megvásárlására a TIG Nonprofit Kft. vezetésének döntése alapján 2013. július 24-én került sor. Az FM által indított vizsgálat eddigi eredményei szerint a TIG Nonprofit Kft. felügyelőbizottsága nem rendelkezett pontos információkkal a szóban forgó vásárlásról, illetve a befektetések megtérülésének ellehetetlenüléséről. Azt pedig, hogy a felügyelőbizottság tett-e bármilyen észrevételt, intézkedést ezeknek a kérdéseknek a tisztázására, a folyamatban lévő FM-vizsgálat deríti ki - olvasható a válaszban.
A földművelésügyi miniszter közölte, hogy a TIG Nonprofit Kft. könyvvizsgálója az ESZ-DA Pénzügyi Tanácsadó Kft. nem auditálta a szóban forgó befektetést. Nem lát összefüggést ugyanakkor a miniszter abban a kérdésben, hogy az ESZ-DA Pénzügyi Tanácsadó Kft. Farkas Imre közigazgatási államtitkársága alatt kapta meg a megbízást a TIG Nonprofit Kft-től. Jelezte továbbá: az FM háttérintézményei közül jelenleg az ESZ-DA Pénzügyi Tanácsadó Kft. a Szombathelyi Erdészeti Zrt.-nél, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt.-nél és a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnél (NFA) lát el könyvvizsgálói feladatokat.
Az FM folyamatosan kapcsolatban áll a Magyar Nemzeti Bank részéről kirendelt felügyeleti biztossal, azonban a pontos kárérték a Hungária Értékpapír Zrt. felszámolását követően állapítható meg - szögezte le a miniszter írásbeli válaszában.
A miniszter közölte azt is, hogy az MVH Nonprofit Kft. ez év február 25-én jogutód nélkül megszűnt, ez a társaság pénzügyi hátrányt semmilyen befektetéssel kapcsolatban nem szenvedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.