Jól hajráztak az MKB Magánnyugdíjpénztár tagjai, mára az intézmény honlapja szerint meglett a 70 százalékos tagdíjfizetési arány. A négy magánnyugdíjpénztár közül kettő, a Horizont és a Budapest már februárban elérte a végelszámolás elkerüléséhez szükséges limitet. Az MKB havonta ezer forintos tagdíjat kért a tagoktól, és korábban azt javasolta: havonta fizessen mindenki, nem tudni ugyanis, hogy októberben, amikor a jegybank először vizsgálja majd az arányokat, el fogja-e fogadni, ha a tagok előre kifizetnek több havi, vagy egy egész éves tagdíjat.
A Magyar Nemzeti Bank azonban április 24-ei dátummal kiadott egy állásfoglalást a tagdíjfizetéssel kapcsolatos kérdésekről. Ebből kiderül, ha valaki előre befizette a következő hónapok tagdíját, azt a jegybank el fogja fogadni. Azt viszont nem fogadja el, ha utólag fizeti be valaki a korábbi hónapokra a tagdíjat. Ha tehát egy pénztárnak nincs meg például április végére a 70 százalékos tagdíjfizetési aránya, az nem segít rajta, ha a tagok májusban utólag fizetik be a negyedik havi díjat.
A hat hónapos periódust a jegybank úgy vizsgálja majd, hogy minden hónapban veszi a tagdíjfizetési arányt, és ennek veszi a számtani közepét. Ha ez 70 százalék alá esik, elrendeli a végelszámolást. Akkor is elrendelik a végelszámolást, ha egymást követő két hónapban 70 százalék alatti tagdíjfizetést mérnek. A pénztárak úgy nem trükközhetnek, hogy nulla forintban állapítják meg a kötelező tagdíjat, ez ugyanis nem biztosíthat elegendő bevételt az intézmény működéséhez. Annyi könnyebbséget viszont kapnak az intézmények, hogy az arányok kiszámításánál csak a felhalmozási időszakban lévő tagokat veszik figyelembe, a már társadalombiztosítási nyugdíjban részesülő tagoknak nem kell tovább tagdíjat fizetniük. A tagdíjat már is befizetheti a pénztártag helyett, ennek viszont adójogi következményei lehetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.