A végtörlesztőknek ugyan 10 ezer forintos eljárási díjat kellett fizetniük, a többségük mégis kérte az elszámolást, a nem egészen 170 ezer érintett közül 103 ezren éltek a lehetőséggel. A végtörlesztők többsége egyébként hiába reménykedik további visszatérítésben. Az a 370 milliárd forintnyi – vagyis ügyfelenként csaknem 2,2 millió forintos – tartozás, amit 2011 végén elengedtek a bankok, az esetek döntő részében sokkal magasabb annál, ami az árfolyamrés és a tisztességtelen szerződésmódosítások miatt visszajárna. Egy átlagos devizahiteles tartozása például a mostani elszámolás során ennek csak a harmadával, 755 ezer forinttal csökkent.
Az elszámolás során egyébként a bankok 563 milliárd forinttal csökkentették a még meglévő ügyfélkör tőketartozását, és 181 milliárd forintot fizettek ki készpénzben a korábbi klienseknek. 48 ezer olyan szerződés volt a pénzügyi szektorban, amely az elszámolás során megszűnt, mivel több pénz járt vissza az adósnak, mint amennyi a még fennálló tartozása volt. Tömegesen szűntek meg az árfolyamgáthoz kapcsolódó ügyfélszámlák is, a 172 ezer szerződésből mindössze 25 ezer maradt, és azoknak az állománya is a töredékére csökkent.
Az árfolyamgátas értesítőkkel kapcsolatban Windisch elmondta: egyelőre nem talált a jegybank olyan hitelintézetet, amely ne tartotta volna be a szabályt, és emelte volna az ügyfél törlesztőrészletét. Az előfordulhatott, hogy a tájékoztatókban másképp tüntették fel az adatokat, a törlesztőrészletbe beleszámolták a gyűjtőszámlára jutó összeget is. Lapunkhoz azonban eljutott olyan értesítőlevél, amelyben az új törlesztőrészletet úgy állapították meg, mintha az ügyfél nem lett volna árfolyamgátas, emiatt a részlet 34 százalékkal magasabb lett.
A devizahitelesek 51 százalékának csökkent a törlesztőrészlete az elszámolás és a forintosítás után, az átlagos csökkenés a részletekben 18-20 százalék körül volt. 26 százalékuknak változatlan maradt – az árfolyamgátasok többségénél így történt. Az érintettek 23 százaléka szembesült azzal, hogy növekedett a havi fizetési terhük, ezek jelentős része olyan adós volt, akinek 90 napon túl lejárt tartozása, vagy pedig valamilyen megtakarítással kombinált hitele volt. A jegybank szerint azonban azok is jól jártak, akik nem tapasztaltak törlesztőrészlet-csökkenést, a tőketartozásuk ugyanis nekik is csökkent.
A bankok egyébként az MNB alelnöke szerint nyitottak arra, hogy megegyezzenek az ügyféllel a rugalmas törlesztésben, átütemezésekben. Ha ez nem megy, akkor találni kell a bedőlt hitelesek számára egy másik megoldást.
A bankok egyébként az MNB alelnöke szerint nyitottak arra, hogy megegyezzenek az ügyféllel a rugalmas törlesztésben, átütemezésekben. Ha ez nem megy, akkor találni kell a bedőlt hitelesek számára egy másik megoldást. Windisch László (balról): nem igaz, hogy az adósok nem jártak jól -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.