Jeórjiosz Sztathakisz egy görög tévéállomásnak úgy nyilatkozott ma délelőtt, hogy "az ötven intézkedésből már csak két-háromról nincs egyezség". A miniszter példaként hozta fel a hitelezők által szorgalmazott áfakedvezmény eltörlését a görög szigeteken. Az általános áfa 23 százalék, a szigeteken ez 16 százalék.
A görög gazdasági miniszter elmondta azt is, hogy megállapodás esetén a görög parlamentnek legkésőbb június 30-án rá kell bólintania a hitelezőkkel kötött szerződésre.
A görög adósságválság ügyében az euróövezeti országok pénzügyminisztereinek testülete, az úgynevezett Eurócsoport szerda este rendkívüli tanácskozást tart Brüsszelben. Ha ezen az ülésen sem sikerül megtalálni a mindenki számára elfogadható megoldást, akkor aligha kerülhető el, hogy Görögörszágban július elsején bekövetkezzen az államcsőd.
Athén 2010 óta mintegy 236 milliárd euró támogatásban részesült két nagy nemzetközi mentőcsomag révén, részben a többi euróövezeti ország befizetéseiből feltöltött közös kasszából, részben a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF). Görögországnak az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) nevű uniós pénzügyi alappal - kétszeri meghosszabbítás nyomán - még mindig fennálló szerződése június utolsó napján lejár. E szerződés alapján Athénnak elvben még kapnia kellene 7,2 milliárd eurót, ennek azonban feltétele van: a görög kormánynak hiteles és fenntartható gazdasági-pénzügyi szerkezeti reformtervet kell felmutatnia konkrét számokkal és teljesítendő határidőkkel.
Ugyancsak június 30-án azonban esedékessé válik egy 1,6 milliárd eurós görög törlesztési kötelezettség is az IMF-nek. Ha tehát június végén nincs elfogadott görög reformcsomag és így nem folyósítható a 7,2 milliárd, akkor nincs miből kifizetni az 1,6 milliárdot az IMF-nek. Görögország ezzel fizetési késedelembe esik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.