Nagyon gyorsan apad a lakossági devizahitelek maradék állománya: a márciusra 228,4 milliárd forintra csökkent, idegen fizetőeszközben nyilvántartott fogyasztási hitelmennyiség májusra 187,8 milliárd forintra olvadt, ami két hónap alatt 17,7 százalékos mérséklődésnek felel meg – derül ki a Magyar Nemzeti Bank adataiból. A forintosítást követően megmaradt hitelállomány nagyjából kétharmadát – 121,4 milliárd forintot – a gépjárműhitelek tették ki május végén, a szabad felhasználású jelzáloghitelekből pedig még 43,9 milliárdnyi volt a piacon. A személyi hiteleknél viszont már gyakorlatilag elenyésző, 16,4 milliárd forintnyi a pénzügyi szolgáltatók könyveiben lévő mennyiség – ebből 14 milliárdnyi a svájcifrank-hitel –, a devizaalapú áruvásárlási hitelek pedig már korábban teljesen eltűntek a piacról.
A Görögország és azon keresztül az eurózóna körüli piaci bizonytalanság miatt viszont a még mindig a devizahitelükkel küzdő adósoknak sem kell túlságosan aggódniuk. Az MNB által nyilvántartott svájcifrank-középárfolyam péntek óta 1,48 százalékkal, 303,5 forintra emelkedett, míg az eurónál 312,57-es kurzust alkalmazott a jegybank, ami pedig mindössze 0,8 százalékkal magasabb a hétvégi árfolyamnál.
Bár a pénzügyi szolgáltatók maguk is átváltják forintra a maradék devizahiteleket, ha ezt az ügyfél kéri, a jelek szerint az MNB-t is erősen foglalkoztatja a mindennel együtt alig háromszázmilliárdosra becsülhető állomány. A jegybank még a múlt hónap elején közölte, hogy a Monetáris Tanács döntésének értelmében az MNB készen áll arra, hogy a bankok és az egyéb érintett pénzügyi szolgáltatók rendelkezésére bocsássa a fennmaradt lakossági gépjármű-, személyi és egyéb devizahitel-állomány forintosításához szükséges 1,1 milliárd euró összegű devizát. A közlemény szerint pénzügyi stabilitási szempontból kívánatos a háztartások megmaradt devizahiteleinek kivezetése, hiszen az érintett gépjármű- és személyi hitelállomány egyrészről önmagában is árfolyamkockázatot jelent mintegy 250 ezer háztartás számára. Emellett jelentős a fertőzési kockázat, hiszen ezek a hiteladósok a devizahitelükön felül egyéb, jellemzően már forintosított jelzáloghitellel is rendelkeznek.
Az MNB – áll a közleményben – a kapcsolódó jegybanki devizaeladási eszközt nemcsak közvetlenül a jegybanki partnerkör, hanem közvetve, a partnerkörbe tartozó intézményeken keresztül az ilyen hitelállománnyal rendelkező pénzügyi szolgáltatók teljes körének rendelkezésére bocsátja. A jegybank kész arra, hogy feltétel nélkül, azonnal a bankok és egyéb pénzügyi szolgáltatók rendelkezésére bocsássa a konverzióhoz szükséges devizát, de lehetővé teszi, hogy a hitelintézetek legfeljebb egy éven át az MNB-nél tartsák a megvásárolt összeget.
Tállai: nem várható nagy kilengés
Magyarországnak nincs jelentős pénzügyi és gazdasági kapcsolata Görögországgal, így a görög események miatt nem várható a forintárfolyam drasztikus változása – mondta Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti államtitkára az M1 aktuális műsorában. Az MTI által idézett államtitkár szerint, mivel a pénzügyi befektetők reakcióját nem lehet kiszámítani, közvetett hatása ugyanakkor lehet a görög válságnak. Előfordulhat, hogy az európai uniós befektetésektől elfordulnak, és Kínába, az Egyesült Államokba vagy éppen Magyarországra viszik pénzüket a befektetők, így a görög válság még pozitívan is hathat az állampapírok hozamára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.