Az év első félévében 2,1 százalékkal nőtt a biztosítók díjbevétele tavalyhoz képest, összesen 453,3 milliárd forint értékben adtak el biztosításokat a piaci szerelők. A Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) friss adatai szerint a nem életbiztosítási ág teljesített jobban, a díjbevétel meghaladta a 229 milliárd forintot, ami 7 százalékos bővülést jelent tavalyhoz képest. Ebben fontos szerepet játszottak az idén megugró kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) díjbevételek, ezekből hat hónap alatt 60,3 milliárd forintnyi folyt be, 15,6 százalékkal több mint egy éve.
A kgfb-díjbevétel növekedésének két oka volt: emelkedtek az átlagdíjak, emellett az újautó-értékesítések és a magyarországi forgalomba helyezések volumene is növekedett. A kgfb-átlagdíj mintegy 10 százalékkal, az egy évvel korábbi 19 887 forintról 21 910 forintra nőtt, ennek ellenére is még mindig a magyarországi kgfb-átlagdíjak számítanak a legalacsonyabbnak Európában. Az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) legfrissebb statisztikái szerint a 2015 első félévében Magyarországon üzembe helyezett gépjárművek száma 37 025 volt, ami a tavalyi év azonos időszakához képest 12,2 százalékos bővülés. Ennek megfelelően a kgfb-szerződések darabszáma is jelentősen, mintegy 173 ezer darabbal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
Lényegesen lassabb ütemben, de növekedni kezdett a gépjármű-biztosítások másik nagy területe, a casco-biztosítások piaca is. Az első félévben a díjbevételek 6 százalékkal, közel 2 milliárd forinttal nőttek, a szerződések száma is csaknem 9700 darabbal emelkedett. Az átlagdíjakat tekintve 4 százalékos emelkedés látszik, az egy évvel ezelőtti 76 181 forintos átlagdíj 79 210 forintra nőtt.
Az életbiztosítási ág az első félévben enyhén zsugorodott, a díjbevételek 2,5 százalékkal 224 milliárd forintra estek vissza. „Az életbiztosítási üzletág csökkenésének hátterében leginkább az egyszeri díjas befizetések zsugorodása áll. Öröm az ürömben, hogy az látszik, hogy a lakosság már inkább a hosszú távra szóló, folyamatos díjas befektetési termékeket választja. Ez azt mutatja, hogy erősödik az emberekben az öngondoskodás fontosságának felismerése és lépéseket is tesznek jövőbeli biztonságuk megteremtése érdekében” – magyarázta Molnos Dániel, a Mabisz főtitkára.
A korrigált díjbevételek alakulása is ezt támasztja alá, tavaly nem egészen 140 milliárd forint volt a korrigált adat, az idén viszont a díjbevétel meghaladta a 145 milliárd forintot. A korrigált díjbevételi adatoknál az egyszeri díjas életbiztosításokat csak tíz százalékos súllyal veszik figyelembe, hiszen ezekből a következő években nem származik már bevétele a biztosítóknak szemben a folyamatos díjfizetésű konstrukciókkal. Az adókedvezménnyel támogatott nyugdíjbiztosításokból 12 milliárd forintot meghaladó díjbevétele származott a biztosítási szektornak, ennek háromnegyede befektetési egységhez kötött (unit linked) életbiztosítás volt. Az első hat hónapban a Generali adta el a legtöbb nyugdíjbiztosítást, 1,78 milliárd forintnyit, de nem sokkal maradt el tőle az NN, amelynek 1,71 milliárd forint díjbevétele származott az adókedvezményes termékből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.