Folytatódott az eladási hullám a tőzsdéken szerdán, miután a jüan leértékelése nem bizonyult egyszeri eseménynek, reggel ismét két százalékkal gyengült a kínai deviza a dollárral szemben, és már a 6,55-ös szintet közelíti.
Az európai részvények háromszázalékos veszteséget szenvedtek el, különösen a jelentős kínai exportú cégek, az autó- és a luxuscikkgyártók papírjai zuhantak nagyot. A BMW, amelynél a nyereségnek becslések szerint akár a fele is a kínai piacról származhat, 5 százalékot esett, de a Daimler is ezt közelítő veszteséggel zárt. Kína az európai export második legfontosabb célországa az Egyesült Államok után, így nem meglepő, hogy ekkora hatásuk van a kínai gazdaság gyengélkedését mutató híreknek.
Az exportőröket egyrészt a visszaeső autóeladások, másrészt a jüan gyengülése is negatívan érinti. Az LVMH luxuscikkgyártó részvénye 5,6 százalékot esett, az olyan jelentős kínai exporttal rendelkező fogyasztásicikk-gyártók, mint a Henkel vagy az Unilever is komoly veszteséggel zártak. Igaz, a Henkel gyenge gyorsjelentése is közrejátszott a 8 százalékos esésében. A fejlett piaci kötvényeket viszont vásárolták, a német kétéves kötvényhozam minden idők legalacsonyabb szintjére, mínusz 0,29 százalékra zuhant, az amerikai tízéves hozam pedig 2,12-ről 2,045 százalékra csökkent.
A részvénypiacokon már nagyon érett egy korrekció, ezen belül az európai részvényeket sokan felülsúlyozták, így nem csoda, hogy itt a legnagyobb a lejtmenet – mondta a Világgazdaságnak Móró Tamás, a Concorde részvénystratégája. Az amerikai piacon is a jelentősebb ázsiai értékesítéssel rendelkező cégek szenvednek a leginkább: az Apple vagy a General Motors, utóbbi eladásainak 40 százaléka származik Kínából.
A kínai leértékelés emellett globális deflációs félelmet is gerjeszt, a nyersanyagárak csökkenésén keresztül továbbra is késhet az infláció megjelenése. Móró úgy véli, hogy a kínaiak nem állnak meg itt, legalább 8-10 százalékkal szeretnék gyengíteni az utóbbi időben túl erőssé vált jüant. Ezt azonban óvatosan lépik meg, nem akarják túlzottan megijeszteni a piacokat, mert az a tőkekivonás felgyorsulásával járna.
Kimutatások szerint a 800 milliárd dollárt is elérheti a Kínában lévő spekulatív tőke nagysága, ennek hirtelen kiáramlása súlyos hatásokkal járna. Móró ezért arra számít, hogy a kínai jegybank ma reggeli ülésén megpróbálják megnyugtatni a piacokat, és a jüan stabilitása mellett érvel. Ennek ellenére szerinte később újra folytatódhat a leértékelés a dollárral szemben a 6,70-6,80-as árfolyamig. Amennyiben a dollár időközben gyengül az euróval szemben, akkor viszont beérhetik kisebb jüangyengüléssel is.
A befektetők nemcsak azért ijedtek meg, mert számos cégnek rossz a gyengébb jüan, hanem azért is, mert a kínai és az európai gazdaságról is egyre rosszabb adatok jelennek meg. Móró szerint az esés nem állt meg, komolyabb korrekció is következhet a tőzsdéken. Ez nem jelent lineáris esést, de látunk majd alacsonyabb részvényárakat.
Kérdés, hogy a kialakult helyzetben a Fed hogyan lép. A részvénystratéga szerint valószínű, hogy becsületből lesz egy kamatemelés, de egyelőre többre nem számít. A magyar gazdaságra versenyképességi szempontból nem káros a jüan gyengülése és az áttételes hatása sem, mivel nettó nyersanyagimportőrök vagyunk. Ugyan a fejlődő piaci tőkekivonás oldalvizén a magyar piacról is távozhat pénz, de összességében jól vészelheti át a magyar piac a tőzsdei esést. Inkább a nagy dolláradósságú vagy nyersanyag-kitettségű országok piacai és devizái lehetnek a vesztesek, illetve az ázsiaiak.
A forint jól tartotta magát
A tőzsdei esés közepette az euró–dollár-árfolyam emelkedett a kínai lépést követően, ami több piaci szereplőt meglepett, hiszen a kockázatkerülés erősödése általában dollárvételekben szokott lecsapódni. Az euró–dollár-árfolyam tegnap már az 1,12-es szintet is megközelítette, miközben a múlt hét végén még 1,09 alatt járt.
Ennek oka az amerikai kamatemelési ciklussal kapcsolatos várakozások enyhülése, másrészt pedig a carry trade pozíciók zárása. Az euró az elmúlt időszakban carry trade finanszírozó devizává vált, és kockázatkerülő időszakokban a befektetők általában zárják ezeket a pozíciókat, ami euróvételeket generál. Saághy Pál, az Equilor vezető üzletkötője szerint a befektetők azt árazzák, hogy a kamatemelés később kezdődik az USA-ban, és a pályája lassabb és laposabb lesz. Technikai alapon az euró–dollár-árfolyam kitört egy ék alakzatból, és akár az 1,145-es szintet is célba veheti.
A forint eddig jól állta a sarat. Bár ma rövid időre volt 313 fölötti euróárfolyam, de onnan 311 közelébe tudott erősödni. A kínai események a feltörekvő devizákat szelektíven érintik, legjobban árupiaci devizákat, illetve olyanokat, ahol egyéb problémák vannak a mélyben, mint amilyen a török líra. Az utóbbi időben a forint sérülékenysége jelentősen csökkent, ami sok esetben megmutatkozott. Saághy szerint ebben a kisebb devizaadósság játszik szerepet. Az azért nem mondható, hogy a forint menekül devizává vált, ha nagyobb pánik lenne, azalól a forint sem tudja magát kivonni – tette hozzá. A mostani 311,50 körüli szintek fontosak, ha itt zárjuk a hetet, akkor 314-315-ig megnyílik a tér fölfelé. Érdekes kettősség, hogy míg az euróval szemben kéthetes mélyponton van, a dollárral szemben erősödni is tudott a forint, így ha egy devizakosárral szemben nézzük, akkor nem is gyengült, csak az euró–dollár-mozgás képeződött le az árfolyamban.
Az olajnak nem ártott Kína
Az olaj árfolyama már nem esett tovább tegnap, pedig a nyersanyag volt az egyik legnagyobb vesztese idén a kínai gazdaság gyengeségéről érkező híreknek. A jüan ismételt gyengülésére ugyan kezdetben eséssel reagált a nyersolajpiac is, a Brent a délelőtti órákban 49,30 dollárig süllyedt, de a dollár gyengülése és az IEA (International Energy Agency) által közzétett, a várakozásoknak megfelelő amerikai olajkészletekről tanúskodó adatok megnyugtatták a befektetőket. Délutánra már 50,3 dolláron, enyhe pluszban járt a Brent jegyzése, az amerikai WTI hordója pedig 0,5 százalékkal, 43,5 dollárra drágult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.