Legalább 25 ezer, de hosszú távon akár 40 ezer nehéz helyzetben lévő családon is segíthet a magáncsőd intézménye – mondta Becsei András, a Magyar Bankszövetség alelnöke a szövetség sajtótájékoztatóján. A részletszabályok, a törvénnyel kapcsolatos rendeletek viszont csak a napokban jelentek meg, sőt vannak olyanok, amelyeknek a megjelenése csak most várható, emiatt lehetnek átmeneti gondok az indulás körül. Azokban az országokban, ahol bevezették ezt a konstrukciót, általában több évre volt szükség ahhoz, hogy kiforrja magát a rendszer és hatékonnyá váljék.
A magáncsőd során nagyon fontos, hogy megfelelően együtt tudjanak működni az adósok és a hitelezők. A hitelezők közösen mérik fel, mennyit tud törleszteni az adós, akinek öt évig kell szigorú szabályok szerint fizetnie. Ezt követően a nem fedezett hitelek után megmaradt tartozást elengedik, csak a jelzálogkölcsönt kell tovább fizetni. Az első körben a felmondott devizahitelesek léphetnek be a programba, őket a forinthitelesek követik majd, jövőre pedig megnyílik a magáncsőd választásának lehetősége az összes eladósodott magánszemély előtt. A bankok egyetértenek abban, hogy a rászoruló családokon segíteni kell, azt azonban kifogásolták, hogy 60 millió forintos limitig beengedik a családokat a programba. Akinek 60 millió tartozása és ötszobás háza van, az nem rászoruló – mondta Kovács Levente, a bankszövetség főtitkára.
A bankok számára a magáncsődnél is nagyobb feladat most a forinthitelesekkel történő elszámolás. Augusztusban és szeptemberben kell kiküldeniük az ügyfeleknek az elszámolással kapcsolatos leveleket, ezek száma a devizahiteles elszámolásokéval vetekszik majd annak ellenére is, hogy azoknak az egykori ügyfeleknek nem kell levelet küldeni, akiknek a hitele már lezárult, pénz pedig nem jár vissza. A forinthiteleseknek lényegesen kevesebb pénz jár majd vissza, mint a devizahiteleseknek, mert az árfolyamrés nem érinti őket, és kamatemelések helyett inkább kamatcsökkenésekkel szembesültek az elmúlt években. A bankszövetség becslései szerint 100-200 milliárd forint között lehet a visszafizetendő összeg.
Az autó- és személyi hitelek forintosításával egyetért a bankszakma, már tavaly, a jelzáloghitelek forintosítása idején is felvetették ezt az ötletet. A forintosítás részleteiről a bankok megállapodtak a kormánnyal, ennek értelmében a kormány még szeptemberben a parlament elé terjeszti az erről szóló törvényjavaslatot. A jegybank is a bankok rendelkezésére bocsátotta már az átváltáshoz szükséges devizát, amit a hitelintézetek a lízingcégek számára is megvásároltak. Az elszámolással kapcsolatos leveleket karácsonyig kézhez kapják az ügyfelek, lesznek azonban olyanok, akik meglepődnek majd az új kondíciók láttán. A korábban fix törlesztőrészletet (és ezért cserébe rugalmasan alakuló futamidőt) vagy az utolsó havi részletben teljes elszámolást vállaló ügyfeleknek például a bankok olyan megoldást kínálhatnak, amelyben a törlesztőrészletük megnő, cserébe viszont a futamidő jelentősen csökken majd. A jegybank szerint az autóhitelesek harmada tartozhat az érintett csoportba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.