A Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) már megkezdte a román Astra Biztosító hazai ügyfelei által augusztus 17. után okozott, a biztosítóhoz még be nem jelentett kgfb-károkkal kapcsolatos szemlézést és kárkifizetést. A biztosító felszámolásának elrendelésével a garanciaintézmények kifizetései is megkezdődnek majd a korábbi károkra - közölte a jegybank.
A Magyar Nemzeti Bank közleményében ismerteti: a Mabisz kártalanítási számlája (ksz) szeptember 16. óta már fogadja az Astra Biztosító hazai ügyfelei által augusztus 17. után okozott, de a biztosítóhoz még be nem jelentett kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) károkkal kapcsolatos kárbejelentéseket. A Mabisz nyilvántartásba veszi a bejelentéseket, szemlézi a károsult gépjárműveket, bekéri a kár elbírálásának előkészítéséhez szükséges iratokat és a ksz terhére kifizeti a kárösszeget.
Az augusztus 17. előtti kgfb és egyéb típusú károkat a román vagy a - kfgb esetében - a magyar garanciaalap téríti majd meg. A román és a magyar biztosítási garanciaalapoknak törvény által előírt kötelességük a román Astra Biztosítóval kapcsolatos kgfb-károk - sőt a román garanciaalap (FGA) esetében az egyéb biztosítási jogviszonyból eredő károk - megtérítése is a biztosító felszámolását követően. Mindkét garanciaalap rendelkezik az ehhez szükséges, a jogszabályokban előírt forrásokkal - hangsúlyozza közleményében a jegybank.
A román pénzügyi felügyelet (ASF) jelezte az MNB-nek, hogy az Astra felszámolásának bírósági elrendelése után a biztosító hazai fióktelepének ügyfelei, károsultjai - az uniós előírásokkal összhangban - magyar - vagy egyéb - nyelven tehetik majd meg kárbejelentéseiket az ASF keretein belül működő FGA felé. Az ASF tájékoztatása szerint várhatóan rövidesen megnevezik azt a magyarországi kárrendezési megbízott társaságot is, amelynek segítségével a hazai ügyfelek a kárügyintézést bonyolíthatják.
Az MNB közölte: a kialakult helyzethez mérten megfelelő lépésnek tekinti, hogy az Astra Biztosító ügyfelei az elmúlt napokban levelet kaptak a magyarországi fiókteleptől biztosítási szerződésük szeptember 30-i közös megegyezéssel történő megszüntetésére. A jegybank szerint a további esetleges károkkal kapcsolatos vitás helyzetek elkerülése érdekében az ügyfeleknek célszerű elfogadniuk ezt a lehetőséget, és október 1-jei hatállyal új kgfb-biztosítást kötniük egy másik hazai biztosítónál.
A Netrisk.hu közleményében arra hívja fel a figyelmet, már csak egy hetük maradt az ügyfeleknek arra, hogy eldöntsék, hová viszik át kötelező biztosításukat. Az online biztosításközvetítő portál szerint eddig mindössze az érintettek 35 százaléka élt a biztosítási szerződés közös meegyezéssel történő felbontásának lehetőségével, és eddig a szerződések 70 százalékát öt biztosító, a KÖBE, a Wáberer, a Genertel, a Signal és a Posta szerezte meg.
A biztosításközvetítő portál az Astránál kötött összesen mintegy 160 ezer kgfb-szerződés 15 százalékát kezeli. E minta azt mutatja, hogy az astrás kötelező biztosítások átkötésének lendülete az elmúlt napokban erősödött ugyan, de még mindig sokan halogatják a döntésüket. Erre pedig mindenképpen célszerű sort keríteni, a hazai jogszabályok ugyanis lehetőséget adnak arra, hogy károkozás esetén a károsult ne a biztosítótól, hanem közvetlenül a károkozótól követelje az - akár több százezer forintos, vagy milliós - kár megtérítését - hívja fel a figyelmet a közleményben Sebestyén László, a Netrisk. hu vezérigazgatója
A Netrisk.hu szerint az új szerződések díjain akár spórolni is lehetett: a biztosítást váltók 25 százaléka legalább 5 százalékot spórolt korábbi díjához képest, további 10 százalék pedig gyakorlatilag a korábbival megegyező összeget fizet majd további egy éven keresztül. A szerződők 40 százalékának ugyanakkor legalább 25 százalékkal nőtt a díja, 3 százaléknyian pedig több mint kétszeresét fizetik előző köteleződíjuknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.