A szövetkezeti hitelintézetek többsége is veszteségessé vált tavaly az adósokkal való elszámolás miatt. 2012-ben még az akkor 128 szereplős szektoron belül csak hat hitelintézet volt adózás után veszteséges, 2013-ban már 122-ből 42, tavaly pedig a 110 tagúra fogyott ágazatból már 64-nél volt negatív a nettó eredmény a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Aranykönyve szerint. Szektorszinten 7,31 milliárd forint lett a nettó veszteség, négyszer akkora, mint 2013-ban. Ráadásul a 2014-es statisztikából a tavaly csődbe ment takarékok már hiányoznak, ahogy nincsenek benne azok a takarékszövetkezetekből bankká átalakult hitelintézetek sem, amelyeket a Buda-Cash-botrány kapcsán kell felszámolni.
Tavaly öt szövetkezeti formában működő hitelintézet és egy bank miatt kellett az Országos Betétbiztosítási Alapnak (OBA) kártalanítania a betéteseket. Az éves beszámolók szerint azonban tőkeproblémái másoknak is voltak. Az Aranykönyv szerint a legnagyobb, 653 millió forintos adózás utáni veszteség a Nagykáta és Vidéke Takarékszövetkezetnél keletkezett. A takarék a megelőző években nyereséges volt egyébként, a tavalyi nagy veszteség miatt viszont a saját tőkéjének több mint háromnegyedét is elbukta, emiatt az év végére a tőkemegfelelési mutatója a jogszabályi minimum alá esett. Az internetes cégadatbázisokban még nincs annak nyoma, hogy a hitelintézet tőkéjét azóta felemelték volna. A takaréknak az lehet a szerencséje, hogy az integráció tagjaként egyedileg nem kell teljesíteni a hitelintézetekre előírt tőkekövetelményeket, elég, ha az egész szektor együttesen eléri a minimális tőkemegfelelési mutatókat.
Több nagybank már az elszámolásról szóló törvény elfogadása után azonnal, még 2014 második negyedévében leírta az elszámolással kapcsolatos veszteségeket. A takarékok viszont – köztük a nagykátai is – kivártak. Ennek az is lehetett az oka, hogy a Takarékszövetkezetek Garanciaközössége és a közös tőkefedezeti alap csak tavaly december 10-én állt fel. Nemcsak Nagykátán lettek volna gondok, ha nem lenne ez a jogszabály. A Hévíz és Vidéke Takarékszövetkezet is elveszítette saját tőkéjének több mint felét tavaly, miután az adósokkal való elszámolásra megképezte a szükséges céltartalékot. Éves beszámolójuk alapján ők sem kapkodták el a céltartalékképzést. Úgy fogalmaznak: 11 hónapon át folyamatosan a jogszabályi minimumszint fölött volt a tőkemegfelelésük, csak az év végén esett jelentősen a mutató.
A harmadik, arányaiban legnagyobb mértékű tőkevesztést elszenvedett takarék a Szeghalom és Vidéke Takarékszövetkezet volt. A tőkéjüknek több mint 40 százalékát bukták el, 250 millió forintnál is nagyobb céltartalékot kellett képezniük az adóssokkal való elszámolásra, emellett a tranzakciós illeték is növelte a veszteségüket. A hitelintézet ennek ellenére a törvényben előírt minimális fizetőképességi mutatót még túl tudta teljesíteni. A takarékok nagy része egyébként jelentős tőkecsökkenést is kibírt tavaly, mivel olyan alacsony hitelállománnyal rendelkezett, hogy a tőkemegfelelési mutatója akár több száz millió forintos bukás után is a 8 százalékos törvényi minimumszint fölött maradt.
Az integráción múlik a sorsa
Ha egy takarékszövetkezetnek nem megfelelő a tőkehelyzete, a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezetén (SZHISZ) múlik a további sorsa. Az integráció rendezheti is a hitelintézet tőkehelyzetét, de azt is megteheti, hogy kizárja a tagjai közül, az erre vonatkozó előterjesztést el kell küldenie a pénzügyi felügyeletnek (MNB). A jegybank pedig visszavonja a takarékszövetkezet engedélyét, ha úgy látja, hogy a hitelintézetet a fizetésképtelenség fenyegeti. A SZHISZ határozza meg, mekkora szavatolótőkét ír elő az egyes tagok számára. Ha valamelyik tagnál a tőkeszint ez alá süllyed, akkor az integráció egyebek között előírhatja a nem banküzemi célú eszközök eladását, korlátozhatja a tulajdonosok és a szövetkezet közötti ügyleteket, de akár a betétek kifizetését is felfüggesztheti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.