A 2013. év végi 25 200 milliárd forintról 2015 első fél évének végére 30 880 milliárd forintra emelkedett a magyar lakosság megtakarítási képességét is jelző nettó pénzügyi pozíciója – közölte a TakarékBank. Ehhez hozzájárult az alacsony infláció és a reálbér-növekedés, illetve a pénzügyi kötelezettségek csökkenése a banki elszámoltatás nyomán.
A kamatok süllyedése miatt a lakossági pénzek a lekötött betétekből a magasabb hozamú pénzügyi eszközökbe áramlottak, például állampapírokba. A kockázatvállalás továbbra is kicsi: a lekötött betétek állománya ugyan jelentősen csökkent, de főleg a készpénztartás, illetve a lekötetlen betétek állománya gyarapodott. A készpénzállomány 2013 végétől 2650 milliárd forintról majdnem 3500 milliárd forintra bővült.
Bár a háztartásoknak a statisztikák szerint egyre több pénzük van, a bankkapcsolattal rendelkező 18–70 évesek mindössze 52 százaléka folytat valamilyen pénzügyi öngondoskodást – mondta Kovács Antal, az OTP vezérigazgató-helyettese a friss OTP Öngondoskodás Index ismertetésekor. A 2011 júniusában indított index az eddigi legmagasabb értékét, a 37 pontot érte el most, de a 100-as skálán ez se sok. Nyugdíjaskorára a megkérdezettek 25 százaléka tett félre pénzt, a legtöbben váratlan helyzetekre takarékoskodnak. Jellemző a lakosságra, hogy túlbecsüli várható nyugdíjának a mértékét: úgy gondolják, az utolsó átlagkeresetük 64 százalékát kapják majd meg, holott a szakértők hosszú távon 30-40 százalékos helyettesítési rátát prognosztizálnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.