Az MKB Bank 100 százalékának eladása a cél, ha ez nem sikerül, akkor minimum az 51 százalékot szeretnénk értékesíteni – közölte a Világgazdaság kérdésére Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke. Mindez azon a sajtótájékoztatón hangzott el, amelyen a jegybank vezetői arról számoltak be, miért veszi meg az MNB 13,2 milliárd forintért a Budapesti Értéktőzsde 68,8 százalékát az osztrák tulajdonostól (így részesedése 75,5 százalékra nő).
Az MKB-t Nagy Márton még október végén az elsőként tőzsdére vihető cégek között említette – a Budapest Bankkal és a közszolgáltató cégekkel egyetemben. Most azonban erről nincs szó. Az értékesítési folyamat előreláthatólag 2016 elejéig zárul, a hitelintézet várhatóan december közepéig még a jegybank szanálása alatt áll majd. Az alelnök most azt közölte: akárki lesz is az MKB új tulajdonosa, az MNB szeretné, ha a hitelintézet három-négy éven belül a tőzsdére kerülne. E bejelentés jócskán lehűtheti a vonzó börzei kínálat bővülésében reménykedő befektetők kedélyeit, akik még emésztgetik a Waberer’s és a Duna House kudarcba fulladt bevezetési kísérletét.
A jegybank szerint a tőzsdét a kis- és középvállalkozások (kkv) lendíthetik fel. Nagy úgy véli: mindenekelőtt azok mehetnek a BÉT-re, amelyek az MNB 2013 júniusától ez év végéig legfeljebb 2,5 százalékos éves kamaton elérhetővé tett növekedési hiteleit felvették, és – ahogy az alelnök fogalmazott – „úgy növekednek, mint a rakéta”. E kkv-k persze nem feltétlenül részvények kibocsátásán keresztül vonhatnának be forrást a börzén, hanem akár kötvényeket értékesítve. Hogy mikortól, az azonban még kérdés, miután a kkv-k tőzsdei ügyleteinek feltételeit megteremtő értékpapírosítási törvényjavaslat kicsit lelassult – ismerte el Nagy –, noha az MNB már egy hónapja elküldte ezzel kapcsolatos javaslatait az illetékes Nemzetgazdasági Minisztériumnak.
Sietségre azonban nincs ok, miután az MNB alelnöke nem azt tartja a lényegnek, hogy minél előbb, minél több társaság papírjai kerüljenek a BÉT-re, hanem hogy ott megfelelő minőségű kínálat legyen. Ami azzal kecsegtet, hogy a finoman szólva alvónak, durvábban spekulatívnak nevezhető tucatnyi tőzsdei társaság részvényei kikerülnek a parkettről, vagy csak úgy maradhatnak ott, ha átláthatóbbá teszik a működésüket, és az MNB belépésével várhatóan szigorodó tulajdonosi és likviditási feltételeknek is megfelelnek.
A kisbefektetők számára az lehet az MNB tőzsdetulajdonossá válásának a haszna, hogy – Gerhardt Ferenc jegybanki alelnök megfogalmazása szerint: – egyfajta értékpapír-piaci rezsicsökkentés eredményeként olcsóbban érhetik el majd a befektetési szolgáltatásokat. Ez annak köszönhető, hogy a BÉT több mint 75 százalékának megszerzésével az értékpapírügyletek lebonyolítását végző Központi Elszámolóház és Értéktár Zrt.-ben is megközelíti a 90 százalékot az MNB részesedése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.