BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mi lesz az európai részvényekkel?

Egyes szektorok papírjai akár jól is járhatnak a közelgő amerikai kamatemeléssel. A pénzügyi szolgáltatók részvényeinek szintén jót tehet a lépés.

Minden jel arra utal, hogy a világ jegybankjainak monetáris politikája erős divergenciát mutat majd a következő években. Az amerikai jegybank decemberben ismét kamatot emelhet, miközben az Európai Központi Bank és a japán jegybank tovább lazíthat a monetáris kondíciókon, és ha az eurózóna és a japán gazdaság növekedése indokolttá teszi, folytathatják az eszközvásárlási programjukat. A Fed rekordhosszú időszak, 112 hónap után emelhet újra kamatot, de nemcsak a kamatemelés előtti, de az azt követő időszak is különleges lehet, ezért is nehéz jó analógiákat találni arra nézve, hogyan viselkedhetnek az európai részvénypiacok a monetáris szigorítást követően.

A korábbi kamatemelési ciklusok tapasztalata az, hogy az európai részvények közül a szoftver- és technológiai cégek, a médiavállalatok és meglepő módon az energiavállalatok, valamint a nyersanyagkapcsolt cégek részvényárfolyama is emelkedett az első amerikai kamatemelés körüli időszakban. Az utóbbi két szektor jó teljesítménye azért szorul magyarázatra, mert az amerikai kamatemelést jellemzően a dollár erősödése követi, az pedig a nyersanyagok esésével jár. Az amerikai kamatemelések vesztesei elsősorban a pénzügyi cégek, bankok és biztosítók, valamint a defenzív szektorok, így a közműcégek, távközlési vállalatok, dohányipari cégek, ezeknek a részvényárfolyama jellemzően esik akkor, amikor a Fed szigorít a monetáris kondíciókon.

A Morgan Stanley elemzői szerint azonban érdemes arra felkészülni, hogy a mostani amerikai kamatemelés több szempontból is mást hoz, mint az előtőek. A nyersanyagszektor részvényeinek árfolyama a korábbi amerikai kamatemelések után jellemzően azért emelkedett, mert míg a kamatemelést megelőzően erősödött, a monetáris szigorítást követően gyengült a dollár, így a nyersanyagok ára emelkedni kezdett, ez pedig a nyersanyagkapcsolt szektorokat is felfelé húzta. A mostani helyzet azért más, mert nagyrészt a keresleti tényezők mozgatják a nyersanyagárakat, és ha beigazolódnak a Morgan Stanley várakozásai, akkor a kínai gazdaság erősödésével a várhatóan tovább erősödő dollár ellenére is emelkedhetnek a nyersanyagárak, amiből a nyersanyagkapcsolt szektorok is profitálhatnak.

A pénzügyi szektor helyzete is más most, mint a korábbi kamatemelésekkor, akkor ugyanis jellemzően esett az árfolyamuk, most viszont a rekordalacsony kamatkörnyezetben a pénzintézetek üzleti modelljét erősítheti a kamatok emelkedése, ez pedig a részvényárfolyamok emelkedésében is visszatükröződhet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.