„Nem szűk a tíznapos pályázatbenyújtási határidő, tekintve, hogy sok képzett szakember van a piacon, és például az uniós Jeremie kockázatitőke-alapok kezelői már kellő gyakorlatra tettek szert, ismerik a piacot és a saját üzleti lehetőségeiket. Ugyanakkor kevés új alap jön létre, tehát nagy a verseny, így időnyomás alá lehet tenni a pályázókat” – közölte a Világgazdasággal Urbán Zoltán, a Magyar Export-Import Bank (Eximbank) vezérigazgatója. Az állami hitelintézet november 30-ai pályázati felhívása szerint december 10-én délig lehet jelentkezni a két, tízéves futamidővel, egyenként 5-5 milliárd forint tőkével létrehozandó zárt végű magántőkealap kezelésére.
A Világgazdaság által megkérdezett kockázatitőke-alapkezelők furcsállották a rövid benyújtási határidőt, valamint azok feltételeit. Azoknak a követelményeknek ugyanis, hogy csak az az alapkezelő tehet ajánlatot, amelyik legalább két kockázati és/vagy magántőkealapot kezel, amelyeknek összesített jegyzett tőkéje 2013 végén, 2014 végén és a pályázat benyújtásakor is rendre meghaladja a 6 milliárd forintot, valamint a pályázat benyújtását megelőző 24 hónapban legalább 10 tőkebefektetési tranzakciót hajtott végre, alig néhányan felelnek meg.
Például az OTP-csoporthoz tartozó PortfoLion Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt., amelynek a Fordulat Tőkealapjába (ennek a neve ma már PortfoLion Regionális Magántőke Alap) 2013-ban az Eximbank szállt be. Első ránézésre illenek a feltételek a Central-Fund, az Euroventures, a GB & Partners és a Perion alapkezelőkre is. Százszázalékos állami tulajdonú cégként az Eximbank köteles kellő rutinnal rendelkező alapkezelővel együtt dolgozni – emlékeztetett Urbán, további érvként felhozva, hogy sok esetben még a tíz napnál is rövidebb a határidő, amikor egy ügyfél a bankokat versenyezteti meg.
A határidő és a rigorózusnak tűnő feltételek miatt a piacon attól tartanak, hogy az Eximbank egy bizonyos alapkezelőre szabta pályázatát. E feltételezést azonban a Világgazdaságnak Urbán határozottan visszautasította. Ő azt sem tartja szokatlannak, hogy az Eximbank szerepet vállal a magántőkebizniszben, hiszen például kisebbségi befektetője az 500 millió dollárt kezelő CEE Equity Partners regionális magántőkealapnak, amely 2014 végén vásárolt tulajdonrészt a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskolában.
Annak kapcsán pedig, hogy az Eximbanknak csak az egyik új alapja fektetne exportpiacokra termelő vagy ezt tervező cégekbe, a másik tisztán belföldi fókuszú lenne, a vezérigazgató emlékeztetett az Eximbankról szóló törvény tavalyi módosítására, amely lehetővé teszi számára a belföldi hitelintézeti tevékenységet is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.