BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megint a rubel okoz fejfájást a Richternek

A rubel gyengülése nem jön jól a Richternek, mert jelentős az oroszországi kitettsége.

Az utóbbi hetekben az olajár újabb és újabb mélypontokat ütött, ez pedig erősen rányomta bélyegét az energia-túlsúlyos orosz gazdaság fizetőeszközére is: a rubel újabb mélypontra zuhant a dollárral szemben. A deviza mélyrepülése a magyar tőzsdei cégek közül talán a Richternek okoz fejfájást, mivel Oroszország jelenleg is a cég legnagyobb piacának számít, a konszolidált forgalom közel 30 százalékát adja.

Oroszországban a gyógyszerek árát rubelben határozzák meg, a legtöbb készítmény ára pedig fix (a létfontosságú gyógyszerek listáján szereplő termékeknél az árakat hosszú ideje befagyasztották), az orosz gazdasági folyamatok romlása és a növekvő bizonytalanság azonban a vásárlóerő csökkenésén keresztül a gyógyszerbevételekben is lecsapódik. Ez azt jelenti, hogy a nagykereskedők leépítik készleteiket, ez pedig az értéklánc más szereplőinek a tevékenységét is kedvezőtlenül érinti. Mindez a rubelben keletkező bevételek csökkenéséhez vezet. A Richter kimutatásaiban a rubelben keletkező bevételeket forintra váltja, így a gyengülő rubel csökkenti a forintban kimutatott forgalmat.

A rubelárfolyam nemcsak a bevételek alakulásában játszik szerepet, a költségek között is vannak olyanok, melyek az orosz devizában keletkeznek. A rubelgyengülés nettó hatása azonban így is negatív a Richterre, a társaság korábbi kalkulációi szerint egyszázalékos rubelgyengülés mintegy 550 millió forintos üzemi profitkiesést eredményez.

Az eredménykimutatásban a rubel árfolyamának változása a pénzügyi soron is lecsapódik, bár ennek számszerűsítése igencsak nehézkes, hiszen a Richter követeléseinek és hiteleinek devizák szerinti megoszlása a nyilvánosan elérhető beszámolókban nem szerepel.

A Richternél tehát fontos kockázati faktor a jelentős orosz piaci kitettség és a rubel leértékelődése, az originális termékek egyre növekvő súlyával azonban ez a kockázat a jövőben mérséklődhet. Az Esmya forgalmának felfutásával a nyugat-európai forgalom részaránya szépen nő a vállalatnál, a másik eredeti készítmény, a Cariprazine pedig hamarosan debütál az USA-ban, ami a tengerentúli forgalom felfutását eredményezheti. Jelenleg a legnagyobb profitnövekedési potenciált a Cariprazine hordozza a Richternél, amit a piac aligha árazott be teljes egészében, így ez a jövőben is fontos támaszul szolgálhat az árfolyamnak, és egyben tompíthatja az orosz piaccal kapcsolatos kockázatokat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.