Résen kellett lenniük a tegnap reggel már Richter-részvénnyel rendelkezőknek. A gyógyszergyár papírjai ugyanis a tőzsdenyitást követően 3 százalékkal lőttek ki a piaci várakozásoknál lényegesen kedvezőbb számokat tartalmazó gyorsjelentésre. Ha akkor nem realizáltak, alig egy órával később már üthették a fejüket a falba a tulajdonosok: a lejtmenetbe váltó gyógyszerpapírok kora délutánig tíz százalékot veszítettek értékükből, és zárásra is csak enyhén korrigáltak. Amilyen jók lettek ugyanis a Richter tavalyi eredményei, annyira bizonytalannak ítélik meg az idei kilátásait az elemzők, ez pedig az időközben elromlott nemzetközi tőkepiaci hangulat közepette elegendő volt a zuhanáshoz.
A Richter konszolidált üzemi eredménye közel 80 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg nettó profitja több mint a duplája lett az előző év azonos időszakáénak, noha az orosz eladások értékét jelentősen megnyirbálta, hogy a rubel 31 százalékkal leértékelődött a forinttal szemben, Ukrajnából pedig feleakkora bevételre tett szert a cég, mint 2014-ben. Ezeket ellensúlyozta az amerikai és kínai piaci előretörés, valamint hogy a magyarországi forgalom is közel 7 százalékkal lett magasabb az előző évinél. A kiugró eredményhez kellett a 2015 harmadik negyedévében befolyt egyszeri mérföldkő bevétel is, amit az Allergan fizetett a cariprazine amerikai forgalmazásának jóváhagyása kapcsán. Csak a közvetlen értékesítési költségek lettek a vártnál magasabbak, szűkítve a bruttó fedezetet.
Ez utóbbi volt a Richter tavalyi számai közül az egyetlen negatív meglepetés. Ugyanez már nem mondható el az idei kilátásokról. Mindenekelőtt az ütötte szíven a piaci szereplőket, hogy Bogsch Erik vezérigazgató kilátásba helyezte: a társaság euróban számított árbevétele a tavalyi, 3,3 százalékos növekedéssel szemben 2016-ban akár 5 százalékkal is csökkenhet. Továbbra is elsősorban az orosz piac miatt, amelytől hiába vár 3 százalékos bővülést rubelben a cég, ha az orosz deviza nem látszik magához térni. Ugyancsak negatív meglepetésként értékelték a KBC Equitas elemzői az Oroszországon kívüli FÁK-országokban várt 20 százalékos zuhanást, hiszen azokban korábban nem voltak nagyobb lemorzsolódások.
Mindössze az jelenthet gyógyírt a Richter-részvényeseknek, hogy a cég már korábban rögzítette: eredménye 25 százalékát továbbra is osztalékként kifizeti, ez alapján részvényenként 72 forint ütheti a tulajdonosok markát, szemben a tavalyi 33-mal. Igaz, ez a – tegnap 5 ezer forint alá zuhant tőzsdei árfolyamhoz viszonyított – közel 1,5 százalékos várható osztalékhozam nem eget rengető. Ennél várhatóan többet lehet elérni a többi blue chip, az OTP Bank, a Magyar Telekom és a Mol részvényeivel, különösen, hogy azok árfolyama is nagyot esett tegnap.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.