Bejöhet a Magyar Nemzeti Bank korábbi jóslata: a lejárati összhangra vonatkozó új szabályozás nyomán három új jelzálogbank kezdheti meg működését Magyarországon. A 2017. április elsején hatályba lépő szabályozás szerint ugyanis a hazai hitelintézeteknek a nettó lakossági forintjelzáloghitel-állományukat legalább 15 százalékban hosszú lejáratú, jelzálog-fedezetű forintforrásokkal kell finanszírozniuk. A rendelet hatálya ugyanakkor – a közelmúltban eszközölt módosítás alapján – nem terjed ki a hárommilliárd forintnál alacsonyabb, egy éven túli lejáratú nettó lakossági jelzáloghitel-állománnyal rendelkező hitelintézetekre. Az intézkedés az MNB várakozásai szerint a túlzott forintlejárati eltérés mérséklése mellett hatékonyan támogathatja a hazai jelzáloglevél-piac újjáéledését és a hosszabb kamatperiódusú, alacsonyabb hitelkockázatú jelzáloghitelek elterjedését is.
Az MNB stratégiai céljai pedig a három új szereplő révén gond nélkül megvalósulhatnak: a jegybanki statisztikák szerint 2015 végén mindössze 4722,2 milliárd forintnyi jelzáloghitelt – lakáscélút és szabad felhasználásút együtt – törlesztettek a hazai háztartások, amelynek ráadásul egy részét nem is érintik a jövő évben életbe lépő szabályok. Igaz ugyanakkor, hogy az új jelzáloghitel-kihelyezések viszonylag gyors ütemben nőnek a lakossági piacon: lakáshitelből tavaly már 362 milliárd forintnyit vettek fel a lakossági ügyfelek, ez nagyjából a másfélszerese az egy évvel korábbinak. A növekedés pedig folytatódhat, hiszen a kereslet növekedésén túl a hitelezést közvetve ösztönző kormányzati intézkedések – például a kibővített CSOK – hatásával is számolni kell. Dömpingszerű lakáshitel-piaci bővülés viszont ezzel együtt sem várható – ezt ráadásul mindenki szeretné is elkerülni –, a szabad felhasználású jelzáloghitelek piaca pedig még mindig a havi néhány milliárdos szinten mozog, így a hat szereplő ezt a piacot gond nélkül ki tudja szolgálni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.