Az elmúlt években, ha nem is mindig a legjobb időzítéssel, de szinte minden tőlük telhetőt megtettek a legnagyobb jegybankok a piaci likviditás fokozása és a pénzügyi turbulenciák mérséklése érdekében. Ha azonban a pénz- és tőkepiacokon aktív befektetési bankok üzleti aktivitásán szeretnénk lemérni a jegybanki programok sikerességét, siralmas eredményeket találunk.
Még csak áprilist írunk, de máris az amerikai bankok fekete évének kiáltotta ki több elemző is a 2016-os esztendőt. A szektor éves bevételének közel harmada jellemzően az év első három hónapjában keletkezik, ám a Reuters elemzői konszenzusa szerint a 2007–2008-as hitelválság óta soha nem kezdődött ilyen rosszul a bankoknak az esztendő. A táblázatunkban szereplő hat nagy amerikai bank összesített egy részvényre jutó adózott eredménye több, mint 40 százalékkal maradt el az év első három hónapjában az egy évvel korábbitól a becslések szerint.
Az okok között elsősorban a kínai gazdaság lassulását, a tartósan alacsony olajárakat, ennek nyomán az energiaszektor teljesítményének visszaesését, valamint a nulla közeli kamatkörnyezetet kell megemlítenünk. E jelenségek mind a tőkepiacon túlsúlyban lévő befektetési bankok (különösen a Goldman Sachs és a Morgan Stanley), mind pedig a vállalatokat és a lakosságot aktívan hitelező (leginkább a Wells Fargo), illetve a kétféle tevékenységben egyaránt hangsúlyosan jelen lévő Citigroup, Bank of America és JP Morgan számára baljósak. Előbbiek számára különösen az ügyfelek kereskedési és értékpapír-kibocsátói aktivitásának hanyatlása, utóbbiak számára pedig a hitelkereslet és a fizetőképesség kisebb-nagyobb visszaesése miatt.
A legrázósabb tevékenységnek manapság az árupiaci mellett a kötvénykereskedés tűnik. Itt a tőkekövetelmények megemelkedése, új derivatív szigorítások és a saját számlás kereskedést korlátozó szabályok bevezetése is visszafogja az eredménytermelő képességet. John Gerspach, a Citigroup vezére a kereskedési bevételek mintegy 15 százalékos éves csökkenését, a JP Morgannél dolgozó Daniel Pinto a befektetési banki bevételek 25 százalékos visszaesését, más bankvezetők az energiapiaci hitelportfólió minőségének romlását jelezték a jelentések közzététele előtt. A Reuters által összegyűjtött becslés szerint az M&A üzletágakban, illetve a részvény- és kötvényjegyzésben elért 15,6 milliárd dolláros globális díjbevétel 28 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.