A részvények 45-45 százalékát a luxemburgi bejegyzésű Blue Robin Investments és a Metis magántőkealapok, 10 százalékát pedig a Pannónia Nyugdíjpénztár veszi meg, összesen 37 milliárd forintért.
A vevök és az értékesítési folyamatban tanácsadóként közreműködő J.P. Morgan képviselői ma délben sajtótájékoztatót tartanak.
Az utolsó pillanatig kérdéses volt, sikerül-e ma pontot tenni az MKB Bank eladására. Az egyik leánycég, az MKB-Euroleasing Autópark Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt. eladása ugyanis a végletekig elhúzódott. „Az MKB-Euroleasing tulajdonosváltása a kellő időben lezárul, így nem befolyásolja az MKB Bank értékesítésének sikeres lezárását” – közölte tegnap a Világgazdaság érdeklődésére a hitelintézet. Ezzel mintegy megerősítették az értesülésünket, miszerint egészen lapzártánkig nem került pecsét arra a szerződésre, amely alapján az MKB-leánycéget az ALD Automotive Autópark-kezelő és Finanszírozó Kft. vásárolja meg. Pedig a felek már január 7-én egymás tenyerébe csaptak, igaz, a Gazdasági Versenyhivatal csak június 20-án hagyta jóvá az ALD befolyásszerzését, ám az idő még így is elegendőnek tűnt az adásvétel véglegesítésére.
A tét egyáltalán nem volt kicsi. Az Európai Bizottság ugyanis többek között azzal a feltétellel hagyta jóvá az MKB 2019. december 31-ig tartó átalakítási tervét, hogy a bank legkésőbb június 30-ig eladja a leánycégét. Enélkül az a másik kötelezettség sem teljesíthető, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ma éjfélig eladja a 2014 decemberétől szanálása alatt álló hitelintézetet.
Ma reggel ült össze a Matolcsy György jegybankelnökből, három alelnökéből és két ügyvezető igazgatóból álló Pénzügyi Stabilitási Tanács, amelynek áldását kellett adnia arra, hogy az MKB 45-45 százalékát két magántőkealap, a Blue Robin Investments és a Metis, míg 10 százalékát a Pannónia Nyugdíjpénztár vehesse meg. Ennek egyik feltétele volt a szükséges engedélyek és a könyvvizsgálói beszámoló megléte, valamint hogy a vevők kifizessék az általuk együttesen vállalt 37 milliárd forintos vételárat a MSZVK Magyar Szanálási Vagyonkezelő Zrt. részére. A szanálási vagyonkezelőnek adta el ugyanis az állami tulajdonosi jogokat gyakorló MNB az MKB-t 32,1 milliárd forintért.
A jegybanki illetékesek az utóbbi hónapokban többször is hangoztatták, hogy ha az MNB által március végén kiválasztott három befektető nem tudná megvenni az MKB-t június 30-ig, akkor a hitelintézet privatizálása hosszabb ideig megakadhat. Nagy Márton MNB-alelnök korábbi tájékoztatása szerint ugyanis a trión kívül egyetlen más pályázó sem ígért legalább 32,1 milliárdot a bankért. Márpedig ha azt ennél kevesebbért adnák el, akkor az MSZVK veszteséggel zárná a tranzakciót, amit félő, hogy pénzintézeti tulajdonosai úgy pótolnának, hogy felemelnék az ügyfeleiknek felszámított díjaikat és jutalékaikat.
MKB-tulajdonosok: informális dialógus az EBRD-vel egy esetleges tulajdonszerzésről
Informális dialógust folytatnak az MKB Bank új tulajdonosai az EBRD-vel egy esetleges tulajdonszerzésről, akik a bank értékesítésének lezárását bejelentő csütörtöki sajtótájékoztatón arról is beszámoltak, hogy dolgozói részvényprogramot indítanak a jövőben.
Jaksa János, az egyik vevő, a Metis Magántőkealapot kezelő Minerva Tőkealap-kezelő Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a dolgozói részvényprogram várhatóan a bank alaptőkéjének 15 százalékát érinti majd.
Az MKB Bank új tulajdonosai a Blue Robin Investments S.C.A., a METIS Magántőkealap és a Pannónia Nyugdíjpénztár által alkotott konzorcium résztvevői 45-45-10 százalékos arányban, a vételár 37 milliárd forint volt.
Ezek mellett az MNB a stratégiáról és a vállalásokról is kért információkat. A vevőknek arról is nyilatkozniuk kellett, honnan és mennyi pénzt teremtenek elő az MKB megvételéhez. Például a Blue Robin esetében két üzletember – az indiai Rakesh Kumar Aggarwal és a magyar származású, Szingapúrban élő befektetési bankár, Semsey Barna – nyilatkozott arról, mennyi tőkét emelnek majd
a bankban.
Ezek mellett az MNB a stratégiáról és a vállalásokról is kért információkat. A vevőknek arról is nyilatkozniuk kellett, honnan és mennyi pénzt teremtenek elő az MKB megvételéhez. Például a Blue Robin esetében két üzletember – az indiai Rakesh Kumar Aggarwal és a magyar származású, Szingapúrban élő befektetési bankár, Semsey Barna – nyilatkozott arról, mennyi tőkét emelnek majd
a bankban. MNB: Sikeres volt az MKB bank piaci értékesítése A nyertes konzorcium tagjai befolyásszerzésének engedélyezésével és a vételár kifizetésével sikeresen lezárult az MKB Bank értékesítése - közölte a Magyar Nemzeti Bank csütörtökön.
A közlemény szerint az MKB Bank Zrt. szanálási eljárásában az MNB az összes szükséges intézkedést végrehajtotta, a szanálási célok teljesültek. Így az MNB mint szanálási hatóság a szanálási eljárását 2016. június 30. napjával megszünteti. Az MKB Bank Zrt. feletti tulajdonosi jogosultságokat ezt követően már az új részvényesek gyakorolják.
Az MKB Bank Zrt. új tulajdonosai a Blue Robin Investments S.C.A., a METIS Magántőkealap és a Pannónia Nyugdíjpénztár által alkotott konzorcium résztvevői 45-45-10 százalékos arányban, a vételár 37 milliárd forint volt. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.