Ritkán látott piaci feszültségeket okozott a Brexit, a világ vezető tőzsdeindexei múlt pénteken, majd hétfőn jelentős esést produkáltak; két nap alatt több mint 3000 milliárd dollárral csökkent a világ tőzsdéinek összesített kapitalizációja az S&P Global adatai szerint.
A tőzsdék értékeltsége is nagyot esett: a világ fejlett piacait reprezentáló MSCI World 12 havi előretekintő árfolyam/nyereség (P/E) rátája a népszavazás óta 7 százalékkal, a fejlődők egyik fő benchmarkja, az MSCI Emerging Markets index P/E értékeltsége 5 százalékkal került lejjebb. Mindez azt jelenti, hogy az árfolyam/nyereség alapú árazások tökéletesen lekövették a piaci árfolyamok változását (az egy részvényre jutó eredmények (EPS) elemzői előrejelzései még nem reagáltak). A világ fejlett részvénypiacai azonban így sem olcsók, az MSCI World index 12 havi előretekintő P/E rátája jelenleg is 11 százalékkal magasabb az elmúlt tíz év átlagánál. A világ fejlődő részvénypiacai kevésbé tűnnek drágának, de itt is 4 százalékos prémium látható még a piaci árazásokban a hosszú távú átlaghoz képest.
Ha az egyes piacokat külön nézzük, a fejlett európai régióban egyedül a német látszik némiképp vonzónak, az MSCI Németország index 12 havi előretekintő P/E rátája 1 százalékkal alacsonyabb a tízéves átlagnál. Ezzel szemben a francia indexnél 8, a brit indexnél pedig 30 százalékos prémium figyelhető meg a tízéves átlaghoz képest. Európa perifériapiacainak értékeltsége ennél vonzóbb, bár historikus értelemben véve igazi alulértékeltségről még itt sem beszélhetünk, az olasz és a spanyol részvénypiacon is 2 százalékkal alacsonyabbak a jelenlegi előretekintő P/E ráták a tízéves átlaguknál.
A legdrágább továbbra is Amerika: az MSCI USA index 12 havi előretekintő P/E alapú árazása 14 százalékkal magasabb a tízéves átlagnál, a tengerentúli tőzsdéket a Brexit is mérsékeltebben érintette. Amerika a ciklikusan kiigazított Shiller P/E mutató alapján is drága, az S&P 500 index Shiller P/E hányadosa jelenleg is olyan magas szinten van, amilyenre az utóbbi száz évben nagyon kevés példa volt (leginkább a 2000-es években, a dotkomlufi idején).
A Brexit ellenére tehát jelenleg sem tűnnek igazán olcsónak a részvénypiacok, a mostani állapot ráadásul átmeneti, hiszen az elemzői profitvárakozások késve reagálnak, a brit szavazás hatásait még nem követték le. A következő hetekben-hónapokban a profitelőrejelzések jó eséllyel csökkenhetnek a legtöbb piacon, ami viszont a P/E rátákban a kezdeti heves esés után korrekciót eredményezhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.