Javában keresi a GB & Partners, hogy mibe fektesse az Eximbank által a kezelésére bízott két, együttesen 16 milliárd forintos magántőkealap pénzeit – közölte a Világgazdaság érdeklődésére az alapkezelő, amely az Exim Növekedési Magántőkealap január 22-i és az Exim Exportösztönző Magántőkealap május 13-i jegybanki nyilvántartásba vétele óta közel 40 projektet vizsgált meg. Ezek közül választja ki azokat, amelyekre először ősszel adhat pénzt. Több befektetés előkészítése is zajlik, folynak a pénzügyi, jogi és egyéb szakértői átvilágítások. Nem kell sietnie a GB & Partnersnek, hiszen az általa kezelt 16 milliárdot legkésőbb 2021-ig kell kihelyeznie, az alapok pedig 2026-ig léteznek.
Az alapkezelő a folyamatban lévő ügyletekre hivatkozva nem közölte, mely cégek lehetnek az első kedvezményezettek, de még azt sem, hogy mely ágazatokban tevékenykednek. Irányadóként annyit árult el, hogy a növekedési alap elsősorban olyan társaságokat kíván finanszírozni, amelyek a tőkebefektetés révén komoly növekedési pályára állíthatók, és képesek sikeres nemzetközi szereplésre is. Az exportösztönző alap pénzeiből pedig értelemszerűen olyan cégek kaphatnak, amelyeknek a nemzetközi piacokon való megjelenéshez, illetve – ha már ott vannak – a dinamikus külpiaci bővüléshez külső tőkére van szükségük.
A GB & Partners szeretne stratégiai együttműködést kötni azokkal az intézményekkel – a tőzsdével, a kereskedőházakkal, a külképviseletekkel, az exporttevékenységet finanszírozó és ösztönző intézményekkel –, amelyek segíthetnek az Exim-alapok által befektetésre érdemesített társaságok külpiaci megjelenésében.
Győztes szempontok
Négy jelentkező közül választotta ki az Eximbank a GB & Partnerst az összesen 16 milliárd forinttal elindított két magántőkealapjának a kezelésére. A tavaly november végén kiírt pályázaton olyanok indulhattak el, amelyek eddig már legalább két kockázati és/vagy magántőkealapot kezeltek, a kezelt kockázati és/vagy magántőkealapok összesített jegyzett tőkéje 2013 végén, 2014 végén és a pályázat benyújtásakor is meghaladta a 6 milliárd forintot, és a pályázat benyújtását megelőző 24 hónapban legalább 10 tőkebefektetési tranzakciót végrehajtottak. E feltételek alapján a GB & Partners mellett a PortfoLion, a Venturio és a Corvinus Kockázati Tőkealap-kezelő is pályázott, ám utóbbi jelentkezését végül nem vették figyelembe, mert állami tulajdonú, az MFB-csoport tagja, és a kiíró Eximbank mindenképpen magáncéggel akart szerződni. Az, hogy ki adta össze a magántőkealapok pénzét, azok jellegénél fogva nem nyilvános.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.