A nyugdíjcélú megtakarítási formák közül egyértelműen a nyugdíj-előtakarékossági számlák (NYESZ-ek) nyújtják a legolcsóbb öngondoskodási lehetőséget, nem kell sem az önkéntes nyugdíjpénztárak jelentős befizetésarányos és rejtett, mögöttes költségeivel, sem a biztosítások tetemes kezdeti költségeivel és szigorú visszavásárlási feltételeivel számolnunk. Ráadásul ha legalább tíz évig nem nyúlunk hozzá, adómentesen forgathatjuk a pénzünket a NYESZ-en, ellentétben egy „sima” értékpapírszámlával, ahol a tőzsdén elért nyereség után 15 százalék szja-t, befektetési alapok esetén pedig összesen 21 százalékos közterhet is ki kell fizetnünk, ezért érdemes ezen a pénzügyi terméken keresztül kereskedünk az értéktőzsdén.
Alapvetően kétféle költséggel találkozhatunk, ha NYESZ-szel tőzsdézünk; tranzakciós költséggel és folyó költséggel. A folyó költséget a legtöbb szolgáltató számlavezetési díj formájában számolja fel, van olyan bank, amely havonta vonja ezt el, és olyan is, amely évente, az átlagos éves eszközállomány alapján számítja fel a költségelemet. Jellemző, hogy minél több pénzt tartunk a számlán, annál kedvezőbb a folyó költség. Nem ritka az is, hogy az intézmény, ahol a pénzünket tartjuk, a számlavezetési költség mellett állománydíjat is számít fel, amelynek pontos mértéke többnyire attól függ, hogy milyen típusú értékpapírt vásárolunk, ahol az állampapírok többnyire kedvezőbb, a részvények viszont nagyobb terhelést jelentenek, befektetési alapok esetén is előfordulhat, hogy az alapkezelő folyó költségei mellett felmerül a befektetési jegyek értékével arányos költség is. A másik költség, amellyel számolnunk kell, a portfólió elemeinek mozgatásával járó tranzakciós költség, amely többnyire a mozgatott vagyonra arányos terhelést jelent, minimumdíjjal meghatározva.
Ha a NYESZ adózási előnyeit szeretnénk a tőzsdén kihasználni, és részvényekkel szeretnénk kereskedni, a legalacsonyabb vagyonarányos költséggel az Ersténél találkozhatunk, mivel ez mindössze 0,01 százalék, a minimum fix díj viszont itt a legmagasabb, havi 350 forint, amin szintén lehet faragni, ha 500 ezer forintos vagyont nem éri el a megtakarításunk, a költség 167 forintra csökken. A legmagasabb költséget az UniCredit kéri el, 1 százalékot, minimum 3000 forintot. A legalacsonyabb tranzakciós költséggel a K&H csoportjába tartozó KBC dolgozik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.