Szeptember az év leggyengébb hónapja, legalábbis ezt támasztják alá a múltbeli adatok, az amerikai Dow Jones index 1896-os létrehozása óta az év ezen időszakában átlagban több mint 1 százalékot esett, ami messze a legrosszabb teljesítmény az év egyes hónapjai között. A rossz szeptemberi eredményeket pedig nem lehet csupán néhány év teljesítményére fogni, 1900 óta az egyes évtizedeket vizsgálva az esetek több mint a felében az év hónapjainak rangsorában a 11., illetve 12. helyet kapta szeptember a havi átlagos teljesítmények alapján.
Ha a múltban hosszabb távra tekintünk vissza, akkor is azt a következtetést vonhatjuk le, hogy jól jártak azok a befektetők, akik a tőzsdei szezonalitást figyelembe véve hozták meg befektetési döntéseiket: annak a befektetőnek, aki 1952 óta minden év szeptemberében a Dow Jones indexbe fektetett, az év többi részében pedig készpénzt tartott, a kezdetben befektetett 1 dollárja mostanra lefeleződött. Ezzel szemben annak, aki a szezonális erős decemberi hónapban tette meg minden évben ugyanezt, a kezdeti 1 dollárja már megháromszorozódott.
Ha azt vizsgáljuk, hogy mi lehet az oka a szeptemberi hónapok átlagostól messze elmaradó teljesítményének, tudományosan alátámasztott magyarázatot aligha találunk. A lehetséges okok között szokás emlegetni, hogy a nyári szabadságok elmúltával sok profi befektető ilyenkor tér vissza az ekkor még illikvid piacokra, és végrehajtja elhalasztott eladásait. Egy másik magyarázat lehet, hogy több befektetési alapnál ekkor zárul a pénzügyi év, és igyekeznek likvidálni a veszteséges pozíciókat. Ugyancsak sokan emlegetik azt a lehetséges hatást is, miszerint a vállalatok előbbre hozzák a harmadik negyedéves profit warningokat, mivel a menedzsment bizonytalan az éves eredménycélok teljesíthetőségében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.