Bár a jegybanki adatok ezt nem igazolják egyértelműen, a hazai hitelintézetek állítják: az ügyfelek is nyertek a közvetítői jutalékok csökkentésén. A jelzáloghitelek után kifizethető ügynöki jutalékot márciusban vágták meg, egy jogszabály-módosításnak köszönhetően a korábbi, akár 3-4 százalék díjat 2 százalékban maximálták. Az átlagos lakás- és szabad felhasználású jelzáloghitel-kamatok azonban az ezt követő hónapokban a jegybanki adatok szerint nem csökkentek nagyobb mértékben, mint amennyivel a referenciakamatok – például a bankközi kamatláb, a bubor vagy az állampapírhozamok – lejjebb mentek.
Az átlagos kamatcsökkenés mértéke azért is lehetett alacsonyabb az elmúlt hónapokban, mivel a legkedvezőbb kamatok továbbra is csak a legjobb minősítésű, a magas jövedelmű, sokféle banki szolgáltatást igénybe vevő, könnyen értékesíthető ingatlant vásárló ügyfelek számára érhetők el. A statisztikákban azonban a rosszabb jövedelmi helyzetű ügyfelek hitelei is ott vannak, ők pedig magasabb kamattal jutnak csak hitelhez. Ha sok gyengébb minősítésű adós vesz fel kölcsönt, akkor az átlagos kamatszint nem vagy csak kisebb mértékben csökken. Az idén pedig valószínűleg tényleg több gyengébb minősítésű, rosszabb vagyoni helyzetű adós fordult a bankokhoz. A hitelkérelmek száma ugyanis megugrott, emellett az önerőként felhasználható CSOK is arra késztethetett több családot, hogy alacsonyabb jövedelem mellett is vágjon bele akár hitelből is az ingatlanvásárlásba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.