A likviditási, pénzpiaci alapok lényege, hogy nagyjából azt a hozamot tudják nyújtani az ügyfeleiknek, mint amit a bankbetéteken nyerhetnek, hasonlóan mérsékelt kockázatvállalás mellett. Főként bankbetétekbe fektetnek úgy, hogy közben likviditást is biztosítanak a befektetési jegyek birtokosainak. A betétekkel vetélkedő hozam elérése viszont többnyire nehézkes az alapkezeléssel kapcsolatos kiadások, például a vagyonkezelési díj, a könyvvizsgáló, a letétkezelő vagy a forgalmazó költségei miatt: míg egy éven belüli forintbetét tavaly októberben átlagosan 1,04 százalékos hozammal kecsegtette befektetőit, a lakossági, forintos pénzpiaci alapok súlyozatlan átlagos hozama 0,28 százalék volt azóta. A pénzpiaci alapok ugyanakkor rendelkeznek olyan előnyökkel, amelyekkel a betétek nem: az előbbi likviden, minimális vagy akár nulla tranzakciós költségek mellett nyújt befektetési lehetőséget, valamint a megszerzett hozamot bármikor kivethetjük az alapból. A bankbetétek esetén viszont többnyire elbukjuk szinte az összes kamatot, ha valamiért idő előtt feltörjük a lekötött összeget, és csak a folyószámla kamatozásának megfelelő jóváírást kapjuk meg rá.
A legjobban teljesítő forintos lakossági pénzpiaci vagy likviditási alap – amelyik nem egy zárt végű, tőkevédett alapból alakult pénzpiaci alappá, mint például az OTP egyes Szinergia alapjai – mostanában a Budapest Bonitas alapja volt, amely idén október 24-éig egy év alatt 1,18 százalékot hozott a konyhára, viszont ez 12,51 százalékban vállalati kötvényekbe is fektet a rövid állampapírok, betétek, jelzáloglevelek, diszkontkincstárjegyek mellett. Mindemellett idén már a negatív hozamú likviditási, pénzpiaci alapok is elkezdtek megjelenni, amelyek vélhetően nem tudják kitermelni a költségeiket: ilyen mínuszos egyéves teljesítményt produkált például a Concorde és a Generali pénzpiaci alapja is.
Végül érdemes megjegyezni, hogy míg a betétek előretekintő kamatokat határoznak meg, az alapok esetében csak a visszatekintő hozamról értesülhetünk. A rendelkezésre álló legfrissebb, júliusi adatok szerint egy éven belüli lakossági bankbetét átlagosan 0,52 százalékos hozamot fizet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.