Pénteken vezetik be az Innogy részvényeit a tőzsdére. A német közműcég, az RWE megújuló eszközeit tartalmazó cégének klasszikus kibocsátást terveztek. A vállalat előzetesen 32–36 eurós ársávot határozott meg a papírokra, az érdeklődés a piaci beszámolók alapján jelentős: az Innogy szóvivője legutóbb azt jelezte: a befektetők várhatóan az ársáv tetején, 35-36 euró körül jegyzik le a papírokat.
A tranzakcióban az Innogy 55,6 millió új részvény bocsát ki, míg az anyacég, az RWE akár 83,3 millió meglévő részvényt is értékesíthet. A kibocsátás összértéke elérheti a 20 milliárd eurót, ami több mint duplája az RWE piaci kapitalizációjának. Eredetileg az RWE 10 százalékot akart eladni a részvényeiből, a nagy érdeklődés miatt azonban akár 25 százalékot is értékesít.
Az Innogy az RWE megújuló eszközei mellett kiskereskedelmi és hálózati eszközöket tulajdonol, a befektetőknek pedig azért lehet vonzó, mert a megújuló és hálózati eszközök bevételei hatóságilag szabályozottak, viszonylag jól kiszámíthatók, stabilak, ezért a jelenlegi kamatkörnyezetben kedvező hozamot tudnak kínálni.
Az Innogy leválasztása az E.ON szétválásához hasonlóan válasz a német energiastratégiában történt drámai változásokra. A stratégia a fukusimai atomkatasztrófa után teljesen új alapokra kívánja helyezni az ország energiatermelési modelljét, a távolabbi jövőben a németek szinte teljes egészében a megújuló energiára támaszkodnának. Ennek nyomán az elmúlt években korábban nem látott mértékű támogatást kapott az országban a megújuló energiatermelés, ami azt eredményezte, hogy a támogatott zöldenergia szépen kiszorította a hagyományos gázos és szenes erőművek által megtermelt áramot a piacról. A megújulók előretörése pedig egyúttal a nagykereskedelmi áramárakat is a mélybe nyomta, a 2011 áprilisában még megawattóránként 60 eurós árak 30 euró alá csökkentek.
A szétválás az RWE-nek a jelek szerint jobban sikerülhet – a korábbi példa ugyanis nem kedvező. Az E.ON hasonló akciót hajtott végre ugyanis az Uniper leválasztásával. Igaz, a cég nem adott meg induló árat a részvényekre, az a kereskedés megindulását követően a piacon alakult ki. A társaság értéke azonban jelentősen elmaradt attól, ahogy az anyacég, az E.ON azokat a könyveiben nyilvántartotta. Emiatt az E.ON a közeljövőben jelentős leírásokkal nézhet szembe. Ez rányomta bélyegét az árfolyamra is, amely a Uniper kibocsátása óta több mint 20 százalékot esett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.