BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jövőre beüthet az amerikai recesszió?

Most különösen nem mindegy, mikor száll ki valaki a részvénybefektetéseiből – intenek amerikai elemzők.

A Bank of America közgazdászai a jövő évre nem számolnak recesszióval az USA-ban, visszafogott, de tartós növekedést jeleznek előre. Felmerülhet azonban a kérdés, hogy a több mint hét éve tartó tőzsdei szárnyalás után – amely a részvényárakban 270 százalékos emelkedést hozott –, meddig tarthat még a jelenlegi ciklus.

Öt indikátort néztek meg az elemzők, amelyek a múltban a legjobban jelezték előre az amerikai recessziókat: a hozamgörbe meredeksége (a kétéves és tízéves hozamok közti különbség), az ISM fogyasztói bizalmi index, a kiadott építési engedélyek száma, az új munkanélkülisegély-kérelmek száma, valamint a fogyasztási és beruházási hitelek állományának növekedése. Ezek alapján a medvepiac kezdete valamikor jövő év közepére várható.

Önmagában azonban nem ez a kellemetlen, hanem az, hogy a jelenlegi árszinteken a piacok nem árazzák a recessziós kockázatokat. A Bank of America év végi célára az S&P 500 indexre 2000 pont, ami 7 százalékkal alacsonyabb a jelenlegi értéknél. Ha pedig az elemzőknek igazuk lesz, a jövő év még rosszabb lehet a tőzsdén.

Egy dolog mindenképpen hiányzik a mostani bikapiacról: a befektetői eufória. A Wall Street borúlátóbb a részvénypiacokat illetően, mint a 2008-as pénzügyi válság alatt, a befektetési alapok kezelői rekordmértékben menekülnek készpénzbe. A szentimentfelmérésekkel szemben azonban a befektetési alapokról szóló statisztikák nem tükröznek ilyen nagy defenzivitást. A nagy kapitalizációjú papírokba fektető aktív menedzserek 2012 óta nem rendelkeztek olyan mértékű kitettséggel a ciklikus szektorok irányában, mint most, és összességében a bétakitettségük is csúcson van a mostani ciklusban. Mindemellett a részvényalapokba (jellemzően a passzív alapokba) az utóbbi öt évben 100 milliárd dollárral több tőke áramlott, mint a korábbi bikapiac utolsó öt évében.

Mindezek ellenére a befektetőknek óvatosan érdemes tervezni a kiszállást: ha nem vagyunk képesek viszonylag jól eltalálni a bikapiacok tetejét, összességében jobban járunk, ha nem nyúlunk befektetéseinkhez. Ez azért van, mert sok esetben a legnagyobb hozamok a bikapiacok vége felé jönnek, ami jellemzően elég ahhoz, hogy az ezt követő veszteségeket ellensúlyozza. Az elmúlt 80 évben a minimális részvénypiaci hozam, amit egy bikapiac utolsó két évében elérhettünk, 30 százalék volt, míg a mediánhozam 45 százalék. Vagyis ha túl korán adunk el, annak jelentős költségei lehetnek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.