Ha rendszeresen eleget teszünk önkéntes nyugdíjpénztári befizetésünknek, alapvetően három jelentősebb költségelemmel találkozhatunk: a taggá válás mindössze pár ezer forintos költségét, a működési és likviditási tartalékként működő sávos, folyó költséget, valamint a befektetési szabályokban, alapszabályokban többnyire nem megtalálható mögöttes vagyonkezelési költséget kell kifizetnünk. A legkönnyebb a belépési díjakat összevetni, míg a folyó költség esetében ez nehezebb: a sávok és a levont összegek is ingadoznak a pénztáraknál, sok függ attól, melyik pénztárba mennyit utalunk. Az átlagos 76 ezer forintos éves díjat befizető tag esetében mindenesetre átlagosan 6,33 százalék a folyó költség, vagyis ötezer forint alatt alakul, ám a befektetés ennél sokkal többe is kerülhet. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb, 2014-es díjterhelési mutatói alapján a pénztárak legnagyobb költségelemét már a vagyonkezelési költség képezi ugyanis – a teljes, 0,78 százalékos átlagos díjterhelésből 0,47 százalék a befektetés menedzselésének költsége.
Bár a jegybank a vagyonkezelési költségre 0,8 százalékos felső korlátot szab, 2015-ös adatok alapján előfordulhat, hogy a bruttó hozamból a Portfolio által kiszámolt – a vagyonkezelési költségen felül feltehetően más költségeket is tartalmazó – teljes költség túllépi ezt (azért érdemes megjegyezni, hogy az MNB a vagyonra vetített költséget vizsgálja, ez viszont számunkra nem ismert). A Portfolio számításai szerint a Tempo, a Rába és az Allianz önkéntes nyugdíjpénztárak átlagos költsége lépi túl a 0,8 százalékot, viszont vannak olyan szolgáltatók is, ahol az alacsonyabb átlagos költség ellenére egyes portfóliók lépték túl a limitet, ilyen az Aegon Klímaváltozás, az OTP három portfóliója és a Pannónia Nyugdíjpénztár két portfóliója is.
Vannak egyébként olyan, kifejezetten olcsó szolgáltatók is, ahol a nulla felé közelít a vagyonkezelés költsége, ilyen az Első Kalocsai Nyugdíjpénztár, ahol elvileg nincs vagyonkezelési költség, az Első Országos Iparszövetségi Nyugdíjpénztár, a Richter Gedeon mellett működő nyugdíjpénztár, valamint az Első Hazai Nyugdíjpénztár számít fel 0,1 százalék alatti vagyonkezelési költséget.
Átlagosan az önkéntes nyugdíjpénztárak tavaly 0,46 százalékos vagyonkezelési költséget számítottak fel, a nyolc legnagyobb taglétszámú pénztár átlaga 0,56 százalék volt, ebből a három legolcsóbb a Honvéd, az MKB és az Aranykor pénztár volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.