BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Trump megválasztása csak néhány órára zavarta meg a tőzsdéket

Hajnalban még zuhantak a tőzsdék, a dollár, és szárnyalt az euró. A Donald Trump győzelmét követő pánik tiszavirág-életű volt, néhány óra alatt helyreállt a rend a piacokon.

Donald Trump győzött, és a tőzsdék köszönik, jól vannak. A váratlan eredményű Brexit-népszavazás június végén sokkal nagyobb hullámokat keltett a piacon, mint a republikánus amerikai elnökjelölt ugyancsak nem várt győzelme. A beharangozott összeomlás elmaradt, a legtöbb piac csupán enyhe mínuszba került – ez volt az első tőzsdenap üzenete. A magyar idő szerint kora reggeli órákig nyitva tartó ázsiai piacokat rázta meg a legjobban az eredmény: a hétkor záró tokiói Nikkei 225 index 5,36 százalékos mínuszba került, a Topix pedig 4,57 százalékot esett a zárásra. A két órával később záró hongkongi piac viszont csupán 2,26 százalékos mínuszba került, a kínai Sanghaj, illetve Sencsen vezető indexe pedig mindössze fél százalékot gyengült.

Az európai piacok is többnyire 2-3 százalékos mínuszban nyitottak, később viszont feljebb araszoltak a részvényárfolyamok. A budapesti tőzsdeindex, a BUX is benézett néhány percre a 30 ezer pontos lélektani határ alá, a nap hátralévő részét már csak enyhe mínuszban töltötte, sőt a végén pluszba tudott kerülni. Az amerikai piacokon is elmaradt az Armageddon. A tőzsdeindexek ma vegyesen kezdtek. Az S&P 500 és a Dow Jones pár perccel a nyitás után már enyhe pluszban állt, a Nasdaq minimális mínuszban. A győztesek között volt a Caterpillar, a Pfizer és a Goldman Sachs, a vesztesek között az Apple és az IBM.

Átmenetileg kilőtt az euró

A devizapiacokon is csupán átmeneti turbulenciát okozott az eredmény. A szereplők első reakciója pontosan az volt, amit az elemzők vártak Trump diadala esetén: a biztos menedéknek tekintett devizák, különösen a japán jen árfolyama meredeken emelkedett a dollárral szemben – mondja John J. Hardy, a Saxo Bank devizapiaci stratégiai igazgatója. A feltörekvők, illetve a kockázati hajlandóság emelkedésével együtt jellemzően gyengülő devizák – élükön a mexikói pesóval – estek. Mivel a piac egyetértett abban, hogy ez fog történni, ezért legfeljebb az lehet meglepetés, hogy ezek a reakciók ilyen gyorsan bekövetkeztek – teszi hozzá Hardy.

Hajnalban az euró/dollár árfolyam kilőtt, a közös uniós fizetőeszköz 2,7 százalékot erősödött a zöldhasúval szemben, de magyar idő szerint kora délután már a keddihez hasonlóan alakult a jegyzés. A font/dollár kurzus hasonló görbét írt le, a font hirtelen megerősödött, majd visszaesett a keddi szintre. A japán jen is hirtelen több mint 4 százalékot szedett magára a dollárral szemben, ennek a nagy részét azonban később elveszítette, összesen valamivel több mint 1 százalékot erősödött az amerikai valuta ellenében. A forint az euróval szemben gyengült a hírre, hajnalban egy eurót 307 forint fölött adtak a devizapiacokon, később azonban 305 forint alá süllyedt a kurzus. A dollár ellenében viszont erősödött a magyar fizetőeszköz. Egy dollár ára hajnalban 272 forintig süllyedt, majd visszatért 277 forint környékére.

Ragyogott az arany

Trump azt ígérte, költekezni fog: a hatalomra kerülésétől növekedést és inflációt várnak a világban. Ez pedig kedvez az aranynak és a többi nemesfémnek is. Októberben 1250 dollár környékére esett az arany unciánkénti ára, ma viszont már 1338 dollárig drágult a nemes fém, és egész nap 1300 dollár fölött maradt a jegyzés. Az azonnali és határidős piacokon is 2-2,5 százalékos pluszban ragadt ma az arany ára, és hasonló mértékben drágult az ezüst is. A platina és a palládium 1-1,5 százalékot szedett magára.

Az ipari fémek átmenetileg estek, végül azonban pluszban zártak. A háttérben az állhat, hogy Trump győzelme kedvező hatással lehet a fémeket használó ágazatokra, például a hadi iparra. A réz 2-3 százalékot emelkedett a különféle piacokon, az alumínium és a cink is drágult valamelyest. A kőolaj árfolyama is megbicsaklott a republikánus győzelem hírére. A WTI típusú könnyűolaj hordónkénti ára csaknem 43 dollárig csúszott vissza, néhány órával később azonban már ismét 45 dollár körül állt a jegyzés. A brent is benézett 44,5 dollár alá, majd visszakúszott az ára 46 dollár fölé.

Felülírható Fed-várakozások

Hosszabb távon a kötvényhozamok emelkedésére számít a piac az elnökválasztás eredménye után. Dierk Brandenburg, a Fidelity vezető államkötvény-elemzője szerint a kötvények árfolyamának nem kedvez az eredmény, az amerikai hozamgörbe meredekebbé válhat. A fokozódó volatilitás és bizonytalanság a Fed döntését is befolyásolhatja. Az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény a korábbi várakozásokkal szemben úgy dönthet: mégsem emeli meg decemberben a kamatot – mondja a szakember. Hardy azonban úgy látja: ha elmarad a piaci összeomlás, akkor a Fed kamatemelési döntését ismét csupán a száraz adatokra alapozza majd.

Márpedig a hangulat a kötvénypiacon is egyre nyugodtabb. A választás utáni első napon a magyar állampapírpiac jóformán érintetlen maradt, a referenciahozamok alig változtak. A tízéves állampapíré emelkedett a legnagyobb mértékben, 5 bázisponttal, a hathónapos hozam egy bázisponttal csökkent. A nemzetközi kötvénypiacokon is csupán minimális mozgás volt. A német, a francia és a holland tízéves állampapírok hozama 1-3 bázisponttal csökkent, a brit, az olasz, a portugál állampapíroké 2-3 bázisponttal emelkedett. A görög kötvények reagáltak a leghevesebben az eseményekre, ott a tízéves állampapír hozama 9 bázisponttal 7,2 százalékra ugrott, de ez sem számít különösebben extrémnek.

Herman Bernadett Nem dőlt össze a pénzvilág Fotó: AFP -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.