Önkéntes pénztárak, biztosítók és bankok kezdenek lázas levelezésbe ügyfeleikkel decemberben: most igyekeznek rávenni őket, hogy használják ki a nekik járó adókedvezményt.
Összesen 280 ezer forintnyi személyi jövedelemadót – ez az átlagjövedelem felének éves terhe – lehet visszakapni a megfelelő megtakarítási kombináció választása esetén. Az állam tulajdonképpen visszaadja annak az összegnek az adóját (illetve egy nagyon picivel többet is), amit hosszú távú, és leginkább nyugdíjcélú megtakarításra fizet be a polgára. Bár azért vannak olyan lehetőségek, amelyekkel viszonylag rövid távon hozzá lehet jutni a félretett összeghez és az így keletkezett adómegtakarításhoz.
Háromtípusú megtakarításhoz kínál adókedvezményt az állam: az önkéntes pénztári befizetésekre, a nyugdíjbiztosítási megtakarításokra és a nyugdíj-előtakarékossági számlára (NYESZ) befizetett összegek után lehet igénybe venni alapvetően 20 százalékos visszatérítést. Bár vannak kivételek, de közös szabály, hogy az állam a kedvezményt a takarékossági számlára utalja – vagyis néhány kivételtől eltekintve nem lehet hozzájutni az így visszaszerzett adóhoz.
Az önkéntes pénztári kedvezményeknél lehet elérni a legnagyobb megtakarítást: itt ugyanis a két évre lekötött pénzek után (az egészségpénztáraknál és az önsegélyező pénztáraknál) további 10 százalékos kedvezmény jár az általános 20 százalékon felül. Vagyis: ha valaki vállalja, hogy a befizetéséhez két éven át nem nyúl hozzá, akkor 500 ezer forint megtakarítással elérheti, hogy 150 ezer forinttal az adójából kiegészítsék a félretett pénzt. Két év elteltével pedig viszonylag széles szolgáltatási palettából választhat, hogy mire költi a pénzt.
Nem lehet azonban a nyugdíjcélú megtakarításoknál elérni hasonló hozamot: itt 20 százalék a kedvezmény felső határa – legfeljebb a forintban meghatározott limitek mások. A nyugdíjbiztosításnál és a NYESZ-nél százezer forintot, a nyugdíjpénztáraknál 150 ezer forintot lehet maximális kedvezményként visszakapni (vagyis 500 ezres és 750 ezres megtakarítás felett már nem jár semmi). Egyedül a NYESZ esetén jár legfeljebb 130 ezer visszatérítés azoknak, akik 2020 előtt érik el a rájuk érvényes nyugdíjkorhatárt – vagyis most hatvanévesek.
Mindebből adódik, hogy a legjobb kombinációban (kétéves lekötéssel egészségpénztár, hatvan év felett NYESZ és nyugdíjbiztosítás) összesen elméletileg 380 ezer forintot lehetne visszakapni, ha a jogszabály nem korlátozná 280 ezer forintban a visszatéríthető összeg legnagyobb összesített értékét. Így 1,15 millióra jön ki az a határ, amit az adókedvezmény miatt érdemes lehet félretenni egy évben – de persze a többség bőven nem tart itt. Ennek persze oka, hogy az egészség- vagy önsegélyező pénztáron felüli befizetéshez és a kedvezményéhez csak nyugdíjba vonuláskor lehet hozzájutni (vagyis igencsak hosszú távú megtakarításról van szó). A többség nem is igen veszi igénybe a kedvezményeket – a maximumok kihasználásához havonta 95 ezer forintot kellene félretenni, amire keveseknek jut. Ezért aztán a szolgáltatók az év végi befizetésekkel próbálkoznak: a decemberi extrákból juthat hosszabb távú megtakarításra is.
Előny a pénztáraknál
A jövő évi költségvetés tervezetéből kiderül, a legnépszerűbb adókedvezményes megtakarítási formát a pénztárak jelentették: a kormányzati becslés szerint ezen a címen 10 milliárd feletti összeget kell visszautalni, míg a NYESZ és a nyugdíjbiztosítások után járó visszatérítés együtt sem éri el az ötmilliárd forintot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.