BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Véget érhet Kuba elszigetelődése

Fidel Castro halála eddig nem volt jelentős hatással a Latin-Amerikában befektető hazai alapokra, a régióban befektetési lehetőséget látó eszközök viszont jól teljesítettek az elmúlt napokban

Számos elemző és politikus is nyitást vár az eddig elszigetelt országtól, amelynek életében új korszak kezdődött november 25-ével. Aznap hunyt el Fidel Castro, aki 2008 februárjáig vezette Kubát, s aki a nyitással kapcsolatosan többször is ellenérzését hangoztatta. Ez a nyomás viszont most, a halálával megszűnt. A bátyja visszavonulása után az országot irányító Raul Castro már 2014 óta tárgyalásban áll az Egyesült Államokkal, amelynek eredménye eddig többek közt az volt, hogy november 28-án megindult az első kereskedelmi repülőjárat Amerikából a szigetországba, igaz, ez a döntés már Fidel Castro halála előtt megszületett.

Bár Kubában nincsen tőzsde, vannak olyan külföldi vállalatok, amelyek üzletelnek a régióban, vagy akár közvetlen érdekeltséget működtetnek a karib-tengeri térségben. Ilyen például a MasTec infrastrukturális fejlesztéssel foglalkozó cég, a Copa légitársaság vagy az óceánjárókat üzemeltető Royal Carribbean Cruises és a Norwegian Cruise Line. E cégek értékpapírjai két számjegyű árfolyamváltozást produkáltak 25-e után. Egy alapkezelő, a Herzfeld Caribbean Basin Fund ezeknek a kubai érdekeltségű vállalatoknak a részvényeit vásárolja, árfolyama közel 6 százalékot emelkedett Fidel Castro halála után.

Magyar befektetőként azonban kevés lehetőségünk van közvetlenül, vagy akár közvetve befektetni a régióba, hacsak nem reménykedünk abban, hogy az idén rendkívül jól teljesítő két latin-amerikai részvényalap kezelői szemet vetnek a növekedés előtt álló karibi régióra. Az itthon kezelt Aberdeen Latin-Amerika befektetési alap mögöttes alapja, az Aberdeen Global Latin American Equity Fund főleg brazil vállalatok részvényeit tartja, legnagyobb kitettsége (31,78 százalék) a pénzügyi szektorban van, ezt követi a defenzív fogyasztói szektor (23,74 százalék), majd pedig a ciklikus fogyasztói szektor (14,22 százalék). Brazílián kívül egyébként az alap kisebb kitettséggel rendelkezik Mexikóban és Chilében is. A Generali Amazonas 43,77 százaléka van a régió részvényeiben, 33,41 százaléka pedig regionális alapokban, ETF-ekben. Legnagyobb ETF-kitettsége ennek az alapnak is Brazíliában van (5,93 százalék), legnagyobb egyedi részvénykitettsége pedig a brazil ITAU Unibancóban (4,37 százalék). Jelentős kitettsége van az alapnak Chilében és Kolumbiában is.

Idén egyébként eddig jól teljesítettek az alapok, főként az olimpiának és a kedvező politikai fordulatoknak köszönhetően, az Aberdeen alapja 31,2 százalékot, a Generali alapja pedig 23,8 százalékot hozott a konyhára Castro haláláig, az esemény viszont nem befolyásolta jelentősen a teljesítményüket, előbbi 1,6 százalékot esett, utóbbi pedig 0,8 százalékot emelkedett 25-e óta az elérhető legfrissebb adataik szerint.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.