A világ piacait hidegen hagyta, az olasz tőzsdét azonban alaposan felforgatta az itáliai népszavazás. Matteo Renzi kormányfő alkotmányreformjának elutasítását, majd a miniszterelnök lemondását valószínűleg már beárazta a piac, az európai tőzsdék éppen ezért – néhány kivételtől eltekintve – Mikulás-ralira hangolódva egész nap pluszban álltak. Délelőtt még a milánói parkett is erősödött, délutánra viszont több mint egyszázalékos mínuszba került – ezzel a kontinens legrosszabbul teljesítő tőzsdéje lett.
A bankrészvényeket – amelyek az idén már egyébként is rengeteget estek – rázta meg a legkeményebben a szavazás eredménye. Több bankpapír 7-8 százalékos mínuszba került kora délutánra, ennyit esett egyebek között a Banca Pop Milano és a Banco Popolare árfolyama. Az UniCredit 6 százalék körüli mínuszban volt délután, a Mediobanca és a Banca Monte Paschi Siena körülbelül 4 százalékot esett. A milánói tőzsde bankpapírjai 4,5 százalékos mínuszban voltak délután, a tágabb értelemben vett pénzügyi szektor papírjai ekkorra 3,3 százalékot estek.
A bankrészvények zuhanása érthető: az olasz bankszektor siralmas állapotban van, a hitelállomány ötöde nem teljesítőnek számít, a hitelintézetek folyamatosan tőkére szorulnak. A legnagyobb gondok a Banca Monte Paschi Sienánál (MPS) vannak. A világ legrégebbi, 1472-ben alapított és ma is létező hitelintézete súlyos tőkeproblémákkal küzd, ötmilliárd eurónyi segítségre lenne szüksége. A pénz megszerzésére több ötlet is van: hitel-részvény csere, befektetők bevonása vagy részvényeladás is szóba jöhet. A MarketWatch úgy értesült, ma erről tárgyaltak az MSP-nek tanácsot adó befektetési bankok, köztük a J.P. Morgan and Mediobanca SpA. Ha nem sikerül piaci megoldást találni az MPS megmentésére, államosíthatják a pénzügyi intézményt.
Megoldást muszáj találni, az MPS ugyanis Olaszország harmadik legnagyobb kereskedelmi bankja az UniCredit és az Intesa Sanpaolo után. Ha fizetésképtelenné válik, akkor dominóként dőlhet össze az olasz pénzügyi rendszer, főleg hogy több nagybank is gyenge lábakon áll. Az UniCreditnek – ha nem is annyira akut náluk a probléma, mint az MPS-nél – szintén tőkére van szüksége. Ehhez kénytelen megválni néhány érdekeltségétől is, köztük a Pioneer alapkezelőtől és a lengyel Pekao banktól. A nem teljesítő hitelek magas aránya miatt több kisebb bank is problémákkal küzd, az olasz bankrendszer gondjai pedig könnyen átgyűrűzhetnek az európai pénzügyi rendszerbe is.
A népszavazás eredménye nem minden olasz részvényt küldött a padlóra, komoly nyertesei is vannak a történetnek. Egymás kezéből kapkodták ki például a befektetők a Fiat Chrysler Automobiles részvényeit, a társaság ugyanis sokat nyerhet az euró gyengülésével. Az eurózóna problémái miatt valóban eshet az euró ára más valutákkal szemben, ma azonban a dollárral szemben mostanában igen olcsó euró már nem gyengült tovább. Jól napja volt az olaj- és gáziparban működő Saipemnek, a cementgyártó Buzzi Unicemnek, a traktorairól és teherautóiról híres Chn Industrialnak és a különféle helikoptereket, repülőgépeket készítő Leonardo-Finmeccanicának is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.