Változatlanul óvatosan vesznek fel szabad felhasználású jelzálogkölcsönöket a lakossági ügyfelek, miközben a teljes hitelpiac már érezhető növekedést mutat. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint tavaly – a legfeljebb ötéves kamatperiódusú forinthiteleket figyelembe véve – nem egészen 50 milliárd forintnyi új kihelyezés történt, ami néhány százmillió forint híján megegyezik az egy évvel korábbi mennyiséggel.
A stagnálás különösen figyelemreméltó annak tükrében, hogy 2015-ben még negyven százalékkal többet helyeztek ki a jelzáloghitelekből, mint egy évvel korábban. Mindez azt jelenti, hogy havonta átlagosan csak valamivel több, mint négymilliárd forintnyi új szerződést kötöttek a háztartások, miközben lakáshitelből több mint 38 milliárdnyit vettek fel. A kereslet pedig annak ellenére sem túl erős, hogy a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél is egyre kedvezőbbek a kondíciók: a jegybank által kalkulált átlagkamat 2016 decemberében 5,5 százalék alatt volt, szemben az egy évvel korábbi 6,77 százalékkal. (Ez alapján a szabad felhasználású kölcsönök átlagos kamata nem egészen egy százalékponttal magasabb a lakáscélúakénál.)
Az új kihelyezések nem túl acélos alakulása miatt folytatódott tavaly a kimutatott állomány csökkenése is. Az MNB statisztikái szerint 2016 végén már csak 1419 milliárd forintnyi szabad felhasználású jelzáloghitel volt a háztartásoknál, ami amellett, hogy több mint 17 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbi mennyiségnél, kilencéves mélypontot is jelent. (Persze a piac élénkülése ellenére tavaly még csökkent a teljes lakossági hitelállomány is, ám ennél jóval szerényebb, alig több, mint 3 százalékos ütemben.) A jelzáloghitelek mennyiségében egyébként a kedvezményes végtörlesztés előtti időszak – 2011 második fele – jelentette a csúcsot, akkor közel 2700 milliárdnyi ilyen kölcsön volt a lakosságnál, ami a teljes hitelmennyiség nagyjából 30 százalékát jelentette.
A szabad felhasználású hitelek viszonylag kis népszerűsége leginkább azzal magyarázható, hogy a lakosság még láthatóan tartózkodik az olyan, nagyobb lélegzetű beruházások – például járművásárlás, nagyobb lakásfelújítás – hitelből történő finanszírozásától, amelyhez ez a konstrukció ideális lehet: ha pedig kisebb összegre van szükség, akkor az ingatlanfedezet nélküli személyi kölcsönök jönnek elsősorban szóba, magasabb áruk ellenére is. Ráadásul – felmérések szerint – a lakossági ügyfelek többsége csak akkor tartja elfogadható megoldásnak, hogy a saját lakását fedezetként bevonja, ha a hitelre ingatlan vásárlásához van szüksége.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.