A WTI 51 és 54, a Brent hordónkénti jegyzése pedig 53 és 57 dollár között mozgott március elejéig, majd kitört lefelé az árfolyam, és a múlt héten négy dollárral lejjebb, 48–49, illetve 51–52 dollár között volt a jegyzés. A nagy esés hátterében az áll, hogy bár az OPEC és Oroszország megállapodott, hogy a kitermelő országok féléves átlagban napi 1,8 millió hordóval csökkentik a kitermelést, és január-februárban a megállapodást 80–90 százalékban teljesítették is, az amerikai készletadatok mégis több hete növekednek, az elmúlt két hétben pedig hatalmas többletet mértek.
[caption id="" align="aligncenter" width="600"] Kép: AFP[/caption]
Az elemzők 1,3 millió hordós bővülést vártak, de a készletek 8,5 millió hordóval történelmi csúcsra ugrottak. Erre tett még rá egy lapáttal, hogy az amerikai olajkutak száma is növekedett. A 2014-es csúcson 1400 olajkút termelt az Egyesült Államokban, most az év eleji 490-nel szemben már 615-ből nyernek ki kőolajat – hívta fel a figyelmet Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázpiaci elemzője.
A növekmény mind szárazföldi palaolajkút, ezekből 50 dolláros hordónkénti ár felett érdemes kinyerni az olajat, ráadásul technológiai okokból a hagyományosakkal szemben a palaolajkutak sokkal gyorsabban felfuttathatók és leállíthatók. Mindössze 3–6 hónapot vesz igénybe ez a folyamat, míg a hagyományos kutak esetében egy és tíz év között mozog. Ezért nem is számottevő annak a múlt heti hírnek az olajárra gyakorolt hatása, amely szerint 1,2 milliárd hordónyi nyersanyagot rejtő kőolajmezőre bukkantak Alaszkában. Pletser Tamás szerint öt-tíz év is eltelhet, mire onnan olaj kerül a világpiacra.
A kezdeti esés a befektetési alapoknál újabb profitrealizáló eladásokat okozott, ez még lejjebb tolta a jegyzést. Pletser szerint a jövőbeni árfolyam leginkább azon múlik, hogy az OPEC tartani tudja-e kitermeléscsökkentő céljait: ha újabb fél évvel meghosszabbítják a megállapodást, akkor ismét 50 dollár fölé mehet az árfolyam. Kuvaitba március végére összehívtak egy olajminiszteri találkozót, ahol nyilván a kitermelés lesz a fő téma. Kérdés, hogy a májusi OPEC-ülés előtt meg tudnak-e állapodni a jelenleginél nagyobb és hatékonyabb kitermeléscsökkentésben.
Sárkány Gergely, a Solar Capital üzletkötője szerint sok múlik a következő hetek készletadatain, ha azok tovább növekednek, akkor a 45 dolláros szintet sem tartja kizártnak. A március 15-i adat nem fokozta az eladói nyomást, mivel hosszú hetek után mérséklődtek az amerikai nyersolajkészletek. A 293 ezer hordós süllyedés azonban nem nyugtatta meg a piacokat. Egyrészt ez az 528 millió hordós teljes tartaléknak csupán a 0,05 százaléka, másrészt a napi 9 millió hordónál is nagyobb amerikai olajtermelés miatt nem valószínűsítenek jelentősebb tartalékcsökkenést. Valódi mérséklődést csak az erősebb kereslet hozhatna.
Miközben az egész olajpiac kiemelten figyeli az amerikai adatokat, más térségekben nem ennyire egyértelműek az árfolyamcsökkenés irányába mutató hírek. Az európai készletek például nem növekednek, de Líbiában egy fegyveres konfliktus miatt a napi termelés 600 ezer hordóról 90 ezerre esett vissza. Sárkány Gergely szerint a Mol bírja az olajáresést, csak egy hosszabb távon alacsony olajár viselné meg a cég papírjainak árfolyamát, és az is csak 1-2 ezer forintos gyengülést okozna. A Mol azért sincs annyira kitéve az olajárnak, mert négyszer nagyobb a finomítói ágazata, mint a kitermelői. A térség többi olajvállalatára is csak hosszabb távon lehet hatással egy olajáresés.
a teljes közlekedés pedig 65 százalékot. Kép: AFP -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.