BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Éhesek a befektetők az Alteo-sztorira

Másodlagos részvénykibocsátást fontolgat két-három éven belül az Alteo, amely tavaly 62 százalékos EBITDA-robbanást produkált, idén pedig 130 forintos osztalékkal örvendezteti meg a befektetőit

Alig születik kötés az Alteo piacán, mégsem mondhatjuk, hogy az okos-energiaszolgáltatások területét vezető vállalatcsoport részvénye afféle alvó papír lenne. Időről időre komoly kötvénycsomagokkal mozgatják meg a befektetők fantáziáját. Az idén lejáró vállalati kötvények refinanszírozását szolgáló, március 30-i, zártkörű kötvénykibocsátás is jelentős túljegyzést hozott. Az intézményi befektetőknek felkínált 215 ezer kötvényre 265 ezer érvényes ajánlat érkezett, vagyis az Alteo 2020/I. elnevezésű, fix kamatozású, évi 4,49 százalékot fizető, három és fél éves futamidejű papírok iránti érdeklődés azt mutatja, még mindig éhesek a befektetők erre a sztorira.

 [caption id="" align="aligncenter" width="600"]Vízi erőmű a Hernádon - újabb beruházásokat tervez az Alteo - Kép: Alteo Vízi erőmű a Hernádon - újabb beruházásokat tervez az Alteo - Kép: Alteo[/caption]

Nem véletlen a fokozott figyelem, hiszen a most publikált éves beszámolóból kitűnik, hogy a megújuló és hagyományos energiaforrások területén is aktív vállalat árbevétele 33 százalékos növekedéssel, közel 14 milliárd forintra bővült tavaly. Az EBITDA-szintű eredmény 62 százalékos emelkedéssel meghaladta a 2,3 milliárd forintot, a konszolidált adózott eredmény pedig megközelítette a 823 millió forintot. A menedzsment a sikeres üzleti év alapján, a tavaly kifizetett 120 forinttal szemben az idén 130 forint/részvény osztalék megfizetésére tesz javaslatot az április 24-re meghirdetett közgyűlésen. Ez 2,61 százalékos osztalékhozamnak felel meg a mostani 4900 forintos árfolyamon. Ettől még nem lesz osztalékpapír az Alteo, bár a jelenlegi kamatkörnyezetben és az idei osztalékhozamok mellett tényleg tisztes kifizetésnek tekinthető a 130 forint részvényenként.

Mint azt ifj. Chikán Attila vezérigazgató elmondta, újabb beruházásokkal kívánják megalapozni a további növekedést, s az elkövetkező pár évben a befektetési céljaik sikeres megvalósítására koncentrálnak, hogy stabil növekedést érjenek el középtávon. Idén februárban 800 millió forint értékű zöldmezős naperőmű-beruházást indítottak Domaszéken, március elején pedig Debrecenben kezdtek egy depóniagáz-hasznosító erőmű fejlesztésébe. Terveik szerint két év alatt mintegy 15 milliárd forintot fektetnek energetikába, többek közt naperőművek építésébe.

Furán hangzik, de a részvény alacsony forgalmát részben a növekedés dinamikája magyarázza. Tavaly ősszel volt az első IPO, amikor a lakossági és intézményi befektetők 1,4 milliárd forint értékben jegyeztek részvényeket. A kurzus stabil, vagyis nem omlott össze, mint oly sok kispapír esetében a BÉT-en, de értelmezhető árfolyamnyereség realizálására sem volt még mód. Kérdés ugyanakkor, hogy ilyen alacsony forgalom mellett hogyan juthatnak hozzá a befektetők a papírhoz. Reményteljes hír, hogy a menedzsmentben már megfogalmazódott a másodlagos részvénykibocsátás gondolata.

Két-három éven belül felmerülhet a másodlagos részvénykibocsátás, amennyiben a tavalyi IPO során bevont tőkéből beindított növekedési program megvalósul – mondta a Világgazdaságnak Kovács Domonkos igazgató. Hozzátette: tartós tőkepiaci jelenlétre rendezkedtek be, s arra törekszenek, hogy minél nagyobb likviditása legyen a részvénynek. Ezért javasoltak a tavalyinál 8,3 százalékkal magasabb osztalékot is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.