Koroknai Péter, a Magyar Nemzeti Bank főosztályvezetője a jegybank csütörtöki sajtótájékoztatóján rámutatott: az egyes szektorok folytatódó alkalmazkodásának köszönhetően a magánszektor nettó külső adóssága is tovább csökkent, ami döntően a bankrendszerhez kapcsolódik.
A külkereskedelmi többlet véleménye szerint historikus csúcsot ért el, a GDP 10 százaléka fölé emelkedett, ami az állami beruházások csökkenésével összhangban mérséklődő GDP-arányos importtal, a magas szolgáltatásegyenleggel, valamint a cserearány jelentős javulásával magyarázható. Tavaly lassult ugyan a hazai kivitel bővülése, a magyar gazdaság exportpiaci részesedése viszont tovább nőtt. Az uniós transzferek alacsonyabb felhasználása a csökkenő külső finanszírozási képességben is megmutatkozott. Emellett a kisebb forráskiáramlás a külső adósság jelentős, 7 milliárd eurós csökkenése és az előző évi értéket jelentősen meghaladó, 3 milliárd eurós nettó működőtőke (FDI) beáramlás mellett alakult ki. 2016-ban tovább csökkent a bankok és a vállalatok nettó külső adóssága, ugyanakkor a korábbi évektől eltérően az államé nőtt - magyarázta.
Ezzel párhuzamosan a lejáró devizakötvényeknek és a külföldiek állampapír-eladásainak köszönhetően az állam bruttó külső adósságának trendszerű csökkenése 2016-ban is folytatódott. A külföldiek állampapír-eladása mellett erőteljes maradt az állampapírok iránti belső, lakossági és az önfinanszírozási program által is támogatott banki kereslet. A bankok kiugróan nagy adósságcsökkenéséhez hozzájárult az is, hogy a magánszektor jelentős nagyságú betéteket helyezett el a pénzintézetekben.
Elmondása alapján az ország nettó külső adóssága a GDP 18 százaléka közelébe csökkent, ami közel 7 százalékponttal alacsonyabb a 2015 végi értéknél. A magánszektor nettó külső adóssága, döntően a bankrendszerhez köthetően, tovább csökkent. A bankok kezében lévő külföldi eszközök állománya nőtt, ez az állomány már meghaladta a bankok külső adósságát. A GDP-arányos bruttó államadósság és azon belül a devizaarány jelentősen mérséklődött, a külföldi arány 2016 végére 40 százalék alá, a devizaarány, a 2011 végi 50 százalékos csúcsértékéről felére 25 százalék alá csökkent, ez szerepet játszott Magyarország adósság-besorolásának javulásában - magyarázta a főosztályvezető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.