Napi százezer darabos forgalommal hívta fel magára a figyelmet hét közepén a BÉT sokszor alábecsült T kategóriájának eminens minipapírja, a Futur-Aqua. Jóllehet a társaság leánycége, az Olup Aqua Ásványvíztermelő Kft. törzskönyvezett ásványvízkutakkal rendelkezik, s manapság az ivóvíz a legmerészebb spekulációk tárgya lehet, mégsem tudtunk hírt állítani az árfolyamugrás mögé, amelynek nyomán 24 forintról 30 forint fölé emelkedett a kurzus.
Nincs olyan bejelentés, amely közvetlenül indokolná a magas forgalmat – erősítette meg a Világgazdaságnak dr. Fodor István, a FuturAqua elnöke. Hozzátette: saját részvényeket sem vásárolnak, s távol áll tőlük a piaci intervenció, de még az „árfolyam-karbantartás” is. Kizárólag a vállalati értékteremtéssel támasztják meg a kurzust. Pár hete úgy nyilatkozott a társaság elnöke, hogy amennyiben az általuk indított projektek árbevétele a tervek szerint alakul, akkor két éven belül nyereséges lehet a FuturAqua. Nos, időközben megismerkedhettünk a 2016-os éves beszámolókkal. Érdekesség, hogy amíg anyavállalati szinten a 2015-ös 31,1 millió forintos veszteséget 2016 végére sikerült 14,3 millióra mérsékelni, a konszolidált, adózás utáni veszteség 2016-ban 15,8 millió forint volt, szemben az egy évvel korábbi 4,5 millióval.
Az anyavállalatnál már jó az irány – mondta a jelentés kapcsán dr. Fodor István, kiemelve: mind az üzemi veszteség, mind a pénzügyi veszteség csökkent tavaly. A veszteség tetemes növekedése annak számlájára írható, hogy bekerült a konszolidált körbe a társaság 100 százalékos leányvállalata, az Ecopay, amelynek tavalyi éve utalványok piacra vezetésével telt. Ilyenkor jelentős költségek merülnek fel, míg a bevételek csak később jönnek.
A társaság víztőzsde-koncepciójához kapcsolódik a watercoin „vízérme”, amely a helyi pénzekhez, például a soproni kékfrankoshoz hasonló. Ennek bevezetését az Ecopay készíti elő, s jelenleg a hálózatépítésnél és az elfogadóhelyek telepítésénél tart. A forgatható és átruházható vízkvótautalványhoz már most is hozzájuthatnak a részvényesek. Tavaly kisbefektetők éltek a lehetőséggel, hogy 1 forint/liter önköltségi áron jussanak jó minőségű ásványvízhez, ami másfél literes palackokban leszállítva, a csomagolással együtt praktikusan 28 forintos literenkénti árat jelentett számukra.
Dr. Fodor István szerint most a legígéretesebb sztorit a HYD Pharma céggel tavaly ősszel kötött megállapodás rejti. A FuturAqua finanszírozza a csökkentett deutériumtartalmú víz humán klinikai vizsgálatát, s ha ez pozitívan zárul, akkor közösen hasznosítják az eredményeket. Mint azt megírtuk, a félmilliárdos projekt elindulásához szükséges 80 millió forintot a FuturAqua két nagytulajdonosa adta, közvetlenül a HYD részére. A további költségek fedezeteként szóba került a tőkeemelés és a részvénykibocsátás lehetősége, ám erről még nincs döntés. A HYD projektnek egyelőre nem volt mérleghatása sem a kiadási, sem a bevételi oldalon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.