BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Osztalékpapírrá válhat a 4iG

Tavaly megfizette a növekedés árát a 4iG, most akvizíciós célpontokat keres – mondta lapunknak Fehér István, a társaság igazgatósági tagja. Az osztalékstratégia mellett egy esetleges részvénykibocsátás ígérhet sztorit.

Középtávú osztalékstraté­gi­ával hívta fel magára a figyelmet a többek közt plat­formfüggetlen, egyedi szoftvertervezéssel, teljes körű nagyvállalati IT-megoldásokkal, banki adatszolgálatokkal foglalkozó 4iG. Az évi rendes közgyűlésen elfogadott határozat szerint ha a társaság pénzügyi helyzete azt lehetővé teszi, és az egyes üzleti évekre vonatkozó EBITDA, adózott eredmény és eredménytartalék fedezetet biztosít, valamint az osztalékfizetés törvényi feltételei fennállnak, akkor minden évben törzsrészvényenként legalább 100 forint osztalékot fizetnek. A társaság célja az osztalék folyamatos növelése ezen időszak alatt, mégpedig az idei üzleti év után 100–150 forintos összeghatár közötti, a következő üzleti év után 150–200, míg a 2019 után 200–250 forint közötti részvényenkénti osztalékösszeggel.

A javaslat előterjesztői között volt a társaság igazgatósági tagja és egyik legnagyobb befektetője, a 15,34 százalékos tulajdoni hányaddal bíró Fehér István is. Tavaly veszteséges volt a cég, ezért idén osztalékról sem szavazhattak a részvényesek. A növekedés árát 2016-ban fizette meg társaság, ugyan az árbevétel négy év alatt évi 10 milliárd forintról csaknem 17 milliárd forintra emelkedett, ezzel párhuzamosan a létszám megduplázódott, s már eléri a 400 főt. Olyan ágazatról van szó – hangsúlyozta Fehér István –, ahol a bérköltségek és a bérekre rakódó kiadások eleve is magasak. Az üzletember szerint ez egyáltalán nem baj, mert a 4iG arra törekszik, hogy saját erőforrásból, belső mérnökökkel oldja meg a fejlesztéseket, s ne kelljen számolni az alvállalkozói kockázattal.

Forrás: Shutterstock

De nem csak az élőmunka-ráfordítások emelkedése miatt tört meg a lendület a 2015-ös csúcsév után. Az is hátráltatta a 2016-os operációt, hogy az állami költségvetésből és EU-forrásokból finanszírozott nagy projektek nem indultak el időben. Ehhez képest jónak mondható, hogy az árbevétel alig csökkent, és a tavalyi 600 milliós EBITDA-t a versenyszektorban sikerült összehozni.

Erre a piaci teljesítményre alapozzák az osztalékstratégiát, figyelembe véve, hogy az idei évtől már lassul a létszámbővülés, beindulnak az uniós projektek és az állami megrendelések, miközben a társaság piaci pozíciói sem gyengültek. A menedzsment idén az árbevétel 1-2 milliárdos növekedésével és 900 milliós EBITDA-val számol, ami a jövő évi osztalékfizetés alapja.

Fehér István emlékeztetett rá, hogy a 2013-as év után 100 forintot fizetett a 4iG, ami akkor 5 százalékos hozamnak felelt meg, a 2015-ös év után szintén 100 forintot, ami 3,5 százalékos osztalékhozamot tett ki. A cél az, hogy az osztalékfizetés rendszeres évi jövedelmet ígérjen a részvényeseknek, s ha ez megvalósul, akkor joggal bízhatnak abban, hogy a befektetők megtalálják a parketten a 4iG papírjait. Az árfolyam az elmúlt négy évben 1750 forint környékéről 2700 forintig emelkedett. Fehér István úgy véli: van még tartalék a papírban. Sztorit ígér, hogy 12 hónapja akvizíciós célpontokat keresnek. Mint mondta, már több céget is átvilágítottak, de még nem találták meg az igazit. Ám ha megtörténik az akvizíció – tette hozzá –, akkor jó esélye van a részvénykibocsátásnak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.