BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A vártnál jóval lassabban fogynak az amerikai olajkészletek

Beszakadt az olaj ára, miután a vártnál kisebb mértékben fogytak az amerikai olajkészletek.

Csökkentek az amerikai olajkészletek az Energia Információs Hivatal tegnap közzétett heti jelentése szerint. Az 1,6 millió hordós fogyás azonban messze elmarad a 2,7 millió hordós várakozástól, így a piac továbbra sem nyugodhat meg. A hír hallatára az olajár több mint 3,5 százalékos zuhanást szenvedett: a Brent 47 dollár alá esett, a WTI árfolyama pedig 45 dollár alá csúszott. Holott a piac sejthette a várakozások alatti készletcsökkenést: az Amerikai Olajintézet (API) keddi adatai egyenesen a felhalmozott készletek növekedését mutatták, noha korábban az API is csökkenést jelzett előre.

Az olajárnak az sem tett jót, hogy a Nemzetközi Energiaügynökség tegnapi jelentése szerint a vezető ipari hatalmak olajkészletei szerte a világon nőttek és elérik a 3,045 milliárd hordót. A szervezet szerint az idei első fél évben a globális olajszükségletek emelkedtek és túlnőtték a kitermelési aktivitást. Épp ezért a Reuters által megkérdezett szakértők nem zárják ki, hogy az év végéig nagyarányú csökkenést láthatunk a globális készletekben. A jövő évre viszont nincsenek jó hírei a szervezetnek, szerintük a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetén (OPEC) kívüli tagállamok, mint Brazília vagy az Egyesült Államok kitermelése jóval nagyobb ütemben növekszik majd, mint a globális igény. Jövőre ismét több olajat termelhetnek világszerte, mint amennyit fogyasztunk, ez pedig aláássa az OPEC terveit a készletek csökkentésére.

Forrás: AFP

Az olaj ára így továbbra is képtelen elmozdulni az ötven dollár körüli vagy az alatti szintről, az OPEC termeléscsökkentési megállapodása egyelőre hatástalannak látszik. Főleg úgy, hogy a szervezetnek a héten közzétett jelentése arról árulkodik: a csökkentési szándék helyett nőtt a tagállamok kitermelése májusban. A friss adatok szerint az OPEC májusi kitermelése 336 ezer hordóval napi 32,14 millió hordóra nőtt. A Reuters tegnapi becslése szerint pedig az OPEC-tagállamokból egyre több olajat szállítanak el tengeren: májusban napi 25,6 millió hordót raktak hajóra. Mindez nemcsak az áprilisi 25 millióhoz, de a tavaly májusi 24,6 millióhoz képest is jelentős növekedés.

Ehhez nyilván hozzájárul, hogy három tagállam is kivételt képez az OPEC-megállapodás alól: Líbiára és Nigériára belső problémáik miatt hatálytalan, Iránnak pedig a szervezet engedélyezte a kitermelés növelését. A szaúdiak teszik a dolgukat, példásan fogják vissza a kitermelést és az exportot is: az idei első öt hónapban a közel-keleti állam 7,48 millió hordót exportált naponta tengeren, amely a tavalyi szinthez képest közel félmillió hordós csökkenés. A világ legnagyobb felhasználója, Kína kitermelése is csökkent májusban, a tegnapi adatok szerint csupán 3,83 millió hordót állítanak elő naponta, ez 2011 óta a legalacsonyabb szám. Ám mindez kevésnek bizonyult ahhoz, hogy az árfolyamok tartósan és megnyugtatóan meginduljanak felfelé.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.